Polska – Japonia 3:1

• 25 listopada 2011

Polacy wygrali 3:1 (23:25, 25:21, 25:19, 25:18). Pierwszy set był wyrównany. Polscy siatkarze popełnili jednak więcej błędów. Skończyło się na 23:25 dla Japonii.

W drugim secie Japończycy dobrze bronili się i w tym elemencie przewyższali naszych zawodników. Polacy zremisowali na 9:9 i potem prowadzili 10:9, remisowali 11:11, 12:12, 13:13 i znów bez polskiego bloku atakowali Japończycy do 13:15. Druga przerwa techniczna zastała wynik 14:16, polska reprezentacja przegrywała. Po przerwie serwował flopem Paweł Zagumny i dzięki potrójnym blokom Polacy wyszli na prowadzenie 21:18, 23:20 i… wygrana 25:21.

Trzeci set zaczął serwisem Michał Kubiak i Polacy prowadzili 3:1, a dalej 7:4. Skutecznie atakował Bartosz Kurek i nieźle wypadał polski blok. Przerwa techniczna na 8:5 dawała nadzieję na dobry obrót spraw. Świetnie wszedł do gry Michał Winiarski, popisując się blokami i kiwkami. Przy stanie 13:8 atakował Piotr Nowakowski, który później zepsuł zagrywkę. Druga przerwa techniczna na 16:11 po bloku Marcina Możdżonka. Po ataku Jakuba Jarosza Polacy wyszli na prowadzenie 20:15, a potem przy 22:17 była przerwa dla Japończyków. Polacy wygrali 25:19.

Polska - Japonia 3:1 - Polacy z 13 punktami są liderem (foto: FIVB)

Set czwarty rozpoczął się bardzo wyrównanie, punkt za punkt. Obie drużyny bardzo dobrze blokowały, 3:3, 6:6. Przy dobrym serwisie Michała Winiarskiego przerwa techniczna wypadła przy stanie 8:6. Japończycy dostali skrzydeł od dopingującej ich publiczności i zaczęli twardą walkę – 12:10, były też niewiarygodne obrony z obu stron przy stanie 13:10. Na dłużej wszedł Łukasz Wiśniewski (debiut) i zdobył dwa punkty, aby na 16:12 drużyna odpoczęła podczas przerwy. Atakami popisywał się Bartosz Kurek, a asem serwisowym Wiśniewski na 18:15. Świetnie bronił trudne piłki Paweł Ignaczak przy stanie 21:16. Set i mecz zakończył się przy 25:18.

Polska - Japonia 3:1 - Marcin Możdżonek (foto: FIVB)

Polska - Japonia 3:1 - Marcin Możdżonek - zawodnik meczu (foto: FIVB)

Jutro dzień przerwy w Pucharze. Kolejne mecze Polska rozegra z Chinami, USA, a później z Rosją i Brazylią.

Składy drużyn

Polska: Piotr Nowakowski (9), Paweł Zagumny (1), Bartosz Kurek (24), Jakub Jarosz (16), Michał Kubiak (6), Marcin Możdżonek (15) i Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Łukasz Wiśniewski (4), Michał Winiarski (4).
Japonia: Yuta Abe (3), Yoshifumi Suzuki (8), Yoshihiko Matsumoto (5), Kunihiro Shimizu (22), Daisuke Yako (12), Yusuke Ishijima (4) i Takeshi Nagano (libero) oraz Takahiro Yamamoto, Yuta Yoneyama (1), Daisuke Usami, Tatsuya Fukuzawa (5).