Pudzianowski vs Kawaguchi

|Zobacz wrażenia po walce Pudzianowski vs Khalidov|
Jakie szanse w walce będzie miał za tydzień 7.05.2010 r. Dominator, polska gwiazda Strong Man, najsilniejszy człowiek świata? Wydaje się, że Yusuke nie ma najmniejszych szans. Przeanalizujmy może plusy Pudziana i plusy Kawaguchi.

Po stronie plusów Dominatora jest przewaga wzrostu i chyba zasięgu ramion, ale przede wszystkim siła uderzenia. Zalety Yusuke to doświadczenie w MMA i waga. Tak jak w przypadku walki bokserskiej Adamek vs Aerrola zachwalaliśmy lekkość Polaka, tak tutaj należy pochwalić Japończyka. Oczywiście Pudzian to nie otłuszczony Arreola, ale zawsze szybciej uciekać, no, przemieszczać się w ringu, gdy jest się lżejszym. Yusuke jest też młodszy o kilka lat, więc szybciej się regeneruje.

Gdyby chodziło o walkę bokserską, większe szanse dawałbym Kawagushi właśnie z powodu podejrzeń, bo nie znam możliwości kondycyjnych obu zawodników. Kondycja Pudziana jest niewiadomą. W KSW zawodnik może złapać przeciwnika i rąbnąć nim o ziemię. Wierzę więc w to, że to Pudzianowski ze swoją siłą jest w stanie rzucić Yusukę w dowolne miejsce ringu.

Yusuke Kawaguchi Mariusz Pudzianowski
Zawodnik Yusuke Kawaguchi Mariusz Pudzianowski
Rekord 11 – 1 – 0 1-0-0
Wzrost 183 cm 186 cm
Waga 98 kg 130 kg
Wiek 30 lat (1980) 33 lata (1977)
Miasto Akita Biała Rawska
Kraj Japonia Polska

Ostatnia walka Kawaguchi pokazuje, iż jest podobnym fighterem jak Pudzianowski. Prze do przodu i nie daje rywalowi szans na przemyślenia. Jeśli Mariusz ponowi styl walki rozjuszonego wojownika, jak to miało miejsce w pojedynku z Najmanem, to zderzą się ze sobą dwie skały.

Na filmie widać szybkie ramiona Yusuke. Dlatego taktyka lowkicków – niskich kopnięć Pudzianowskiego może być dobra i w tym przypadku. Po co narażać szczękę, skoro można kopać, nogi są dłuższe niż ramiona. Nie wiemy nic o walce w parterze Pudziana, natomiast z walki z 2008 r. Yusuke wnioskować można, że parteru się nie boi, ale też specjalistą technik zapaśniczych nie jest, wyraźnie woli stójkę.
Japończyk jest byłym mistrzem judo a Polak trenował karate. To daje przewagę Dominatorowi, gdyż sztuka walki judo opiera się na chwyceniu przeciwnika i wykorzystaniu jego siły. Kto kogo szybciej złapie i zastosuje technikę judo, ten w pojedynkach judoków zdobywa przewagę. Pojedynki judo toczą się w kimonach (judokach), które między innymi można łapać i za nie szarpać, stosować przeciągania i chwyty w różnych kombinacjach. W KSW zawodnicy wyjdą na ring w samych spodenkach. Wątpię, aby Pudzian pozwolił się złapać w stójce za ramię i dał się rzucić na matę. To jednak może być sposób walki słabszego fizycznie zawodnika, judo to właśnie wykorzystanie siły rywala, a nie własnej. Jeśli Pudzian natrze z furią, Yusuke może to wykorzystać, o ile był dobrym judoką. Na filmach tego nie widać.

W pojedynku z Najmanem Pudzian dał się poznać jako furiat i bardzo dobrze dla niego, ponieważ to będzie procentować. Kolejni przeciwnicy będą się bali, aby w pierwszych sekundach Mariusz nie poszedł na ostateczną wymianę.

Taktyka na Yusuke może być następująca:

Japończyk od pierwszych sekund rzuci się na Pudziana, żeby go przestraszyć, uderzy na głowę seriami prostymi lub kopnięciem, aby zatrzymać natarcie Mariusza. Bojąc się siły Polaka, będzie chciał go trafić w głowę-> szczękę i rozstrzygnąć walkę na swoją korzyść w stójce, będzie po prostu punktował i uciekał. Jeśli okaże się, że jest szybszy i Pudzian nie zada mu groźnego ciosu, będzie tańczył wokół niego i czekał, aż Dominator się zmęczy. Będzie uciekał od zwarcia i półdystansu. Jeśli przetrwa pierwszą rundę – może wygrać.

Taktyka Pudziana będzie prosta: rozwalić gościa. Dla sponsorów i widzów może to być słaba zanęta na dalsze walki. Promotorzy mogą naciskać, aby Pudzian przemęczył się choć jedną rundę. To może przyciągnąć większe pieniądze z reklam itd. Walka z el Testosteronem była sztucznie podsycana komentarzami boksera, chyba nie był na tyle głupi, aby recytować przed kamerą głupoty obrażające czy prowokujące złość Dominatora przeciągającego samoloty, ciężarówki czy lokomotywy? Tego elementu lekceważenia i prowokacji nie będzie przed majową galą. Z tych dwóch powodów, reklam i prywatnych animozji Mariusz może być luźniejszy, kontrolować akcję walki, wzbudzać napięcie itd. Japonia też zechce zobaczyć tę walkę i być może znajdzie się tam jakiś śmiałek do kolejnej walki. Dobrze by więc było, aby Pudzian nie zdominował ringu – bo nie znajdzie kolejnego bogatego rywala.

Trzeba będzie mimo wszystko dobrze się skupić przed telewizorem, bo walka nie potrwa długo.

W USA i na polskich forach krążą pogłoski o Pudzianie, że bierze niedozwolone środki, nie startuje w dyscyplinach olimpijskich typu podnoszenie ciężarów, ponieważ boi się kontroli antydopingowej. Jeśli nie wyjaśni tych spraw, nie podda się samodzielnie testom, nie będzie wiarygodny i może stracić wiele szans na dobrze, świetnie płatne walki w Stanach. Póki co jest super gwiazdą przyciągającą przed ekrany TV miliony widzów nie tylko w RP. Chciałbym, aby nie okazało się kiedyś, jak po walce Tyson vs Gołota, że coś palił czy brał i wynik pojedynku unieważniono. Pudzianowski ma szansę odegrać dla polskiego sportu ogromną rolę. Także dzięki niemu powstają siłownie i młodzież garnie się do ćwiczeń siłowych. Jeśli kiedyś okaże się, iż doszedł do sukcesów sportowych w sposób nieuczciwy, to będzie to także cios dla tej młodzieży i fanów.