Froch vs Abraham

  • 28 listopada 2010

Super Six to cykl walk o tytuł najlpeszego pięściarza wagi średniej federacji WBC. Arthur Abraham, Ormianin z niemieckim paszportem, drugi na liście Super Six, stoczył walkę z Karlem Frochem, który ma polskie korzenie, a walczy w barwach Anglii.

Dorobek

Carl Froch (Anglik o polskim rodowodzie): 26 zwycięstw, 1 walka przegrana, 20 przez KO; wzrost 185 cm, waga 75,8 kg.

Arthur Abraham (Niemiec o ormiańskim rodowodzie): 31 – 1-0 (25 KO); wzrost 178 cm, waga 78 kg.

Przebieg walki

Runda I
Rozpoczęło się badaniem przeciwnika i „ustalaniem zasad”. Froch ustawiał Abrahama lewym prostym, który szczelnie krył się za podwójną gardą. Anglik próbował ją rozbijać, gdy się nie udawało, uderzał pod lewy łokieć rywala i obijał mu bok. Runda dla Frocha.

Runda II

Froch trzymał Abrahama na dystans i potwornie mocno bił lewym pomiędzy rękawicami Niemca. Ciosy musiały mieć swoją wagę, ponieważ odrzucały i zniechęcały. Abraham  tylko kilka razy próbował dotrzeć do twarzy Frocha. Runda dla Frocha.

Runda III

Froch był rozluźniony i podchodził do Abrahama z opuszczonymi nawet ramionami. Niemiec nie potrafił tego wykorzystać, nie umiał skrócić dystansu i bronił się, ale wciąż napierał, nie cofał się. Starał się podchodzić Anglika, lecz nie udawało mu się zadać tych jego mocnych sierpów. Z kolei Froch często zapominał o obronie, uciekał przed sporadycznymi atakami Niemca. Runda dla Frocha.

Rundy IV-XII

Wszystkie pozostałe rundy wyglądały tak samo schematycznie: Abraham parł do przodu na Frocha, a ten stopował go potężnym bitym z dużym luzem lewym prostym i odrzucał przeciwnika. Kilkakrotnie w rundach VIII i IX Froch zaganiał Abrahama na liny i wówczas trafiał seriami, mocniej, aż Niemiec tracił oddech. W rundzie XI trafił Abrahama dwukrotnie w brzuch i Niemiec wyraźnie stracił ochotę do walki, chociaż parł naprzód. Przez cały czas dominował Froch, chociaż od rundy VII „spuścił z tonu” i jego ciosy miały mniejszą moc. Przeciwnik jednak nie potrafił tego wykorzystać.

Zwycięstwo Frocha !

Sędziowie głosowali 3:0 na korzyść Carla Frocha. Był to więc sukces dość spektakularny. Anglik obawiał się walczyć z Abrahamem w Niemczech z powodu obaw co do jakości sędziowania. Zawodnicy walczący tam muszą rzeczywiście położyć i „wyłączyć” wręcz zawodnika niemieckiego, aby wygrać. W Niemczech z Niemcami nie wygrywa się na punkty… Dlatego walka odbyła się w Finlandii.

Carl Froch - wielkie zwycięstwo nad Abrahamem

Froch wyraźnie wziął sobie do serca taktykę Kesslera, z którym kilka tygodni temu przegrał. Lekceważył go wówczas, a tamten nacierał i niszczył obronę Anglika. Teraz było zupełnie odwrotnie, Abraham nie był w stanie dobrać się do skóry Frocha, który zatrzymywał go lewym prostym i przez to niszczył psychicznie. Jak walczyć z rywalem będącym poza zasięgiem? Na to pytanie nie potrafił sobie odpowiedzieć Abraham. Zawiódł też jego sztab doświadczonych sekundantów z Sauerlandu i trenerów. Froch dysponował większym o 7 cm zasięgiem ramion i to zadecydowało? Tak doświadczony zawodowiec, jakim jest „król Artur” (pseudonim Abrahama), był bezradny jak dziecko. Wydaje się, iż poruszał się za sztywno – stał jak wieża szczelnie zakryty, podbiegał do Frocha z chęcią ataku i odbijał się od niego jak od ściany. Być może polował na jeden cios mogący zmienić obraz walki, ale nic takiego się nie stało. Pod koniec odczuwał siłę otrzymanych ciosów i już nie parł naprzód, lecz rozważnie cofał się.

Sekundant Carla w każdej przerwie powtarzał: „Trzymaj go na dystans, bij lewym prostym i nie daj odpocząć” – taktyka ta doprowadziła do sukcesu. Z kolei w narożniku Abrahama mowa była o atakowaniu i pressingu –  doprowadziło to do klęski Niemca. Zapomniał o podstawowych zasadach uników i zwodów tułowiem, szedł na rywala odważnie, ale zupełnie nie myślał. Być może kilka mocnych prostych oszołomiło go. Froch jest poważnym kandydatem do zgarnięcia głównej wygranej w tej wielkiej rozgrywce pomiędzy 6 najlepszymi. Z walki wycofał się Kessler z powodu kontuzji oka.

Finanse

Każdy z zawodników ma gwarantowany 1 milion euro za walkę. Nagroda główna do podziału po ostatniej walce cyklu Super Six to kwota 50 mln. euro.

Doping dla Frocha

Przez cały czas trwania walki narzeczona Carla „darła się w niebo głosy”, bo jest jedna, jedyna i niepowtarzalna… Chciała, aby cały świat to zauważył. Przy okazji walki Kosteckiego z Corbinem pisałem na temat wbiegania na ring kobiet pięściarzy. Kochana Frocha pobiła rekord głupoty i egocentryzmu. To na nią miała patrzeć publiczność.

A oto kobieta Frocha… – „najważniejsza” aktorka przedstawienia. Biedna, nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jest jedną z wielu milionów, a takich jak Carl Froch zaledwie kilku? Oczywiście wbiegła na ring w celu… pokazania się kamerzystom. Żenada.