Wielki Mike, The blind side

Fabuła i recenzja filmu „Wielki Mike”, „The blind side”.

Film/sportowy/2009

Fabuła. Film rozpoczyna migawka z meczu amerykańskiego futbolu, aby po chwili przenieść

się dwa lata wcześniej. Widzimy czarnoskórego mężczyznę wjeżdżającego na teren katolickiego high school, czyli liceum. Przywiózł ze sobą dwóch młodzieńców, syna i wysokiego Mike’a Oher’a (Q. Aaron). Udał się wprost do sali sportowej, aby porozmawiać z trenerem Cottonem. Jest środek semestru, ale mężczyzna chce przenieść do tej szkoły syna. Z synem jest także Mike, o którym tak naprawdę nikt nic nie wie. Trener podchodzi do okna i to, co widzi, napawa go wielką radością. Syn nieznajomego człowieka gra w koszykówkę z Mike’m. Ten ostatni wywarł na trenerze ogromne wrażenie.

Cotton (R. McKinnon) przedstawił prośbę przyjęcia obu chłopców radzie pedagogicznej. Nie chcą Mike’a, ponieważ ma za niski poziom IQ i nie poradzi sobie. A jednak ulegają perswazji trenera, który powołuje się na argumenty chrześcijańskiej miłości bliźniego. Pierwszego dnia w szkole Mike ma do napisania sprawdzian powtórzeniowy z biologii, ale całą godzinę przesiedział bez ruchu. Nie zrobił nic. Nauczycielka biologii jest mu bardzo przychylna, ale czystego testu nie może mu uznać.

Mike z nową rodziną

Mike z SJ

Kolejne kadry przedstawiają Mike’a tułającego się po różnego rodzaju publicznych miejscach, jak stadion, hala, w której zbiera resztki popcornu czy pralnie całodobowa, gdzie młodzieniec spędza czas. Któregoś wieczoru zauważają go na ulicy państwo Tuohy, rodzice SJ – inicjały chłopca od Sean Junior, który kilka razy spotkał Mike’a na placu zabaw i zakolegował się z nim. Zwracał mu uwagę, aby big Mike był trochę weselszy, bardziej uśmiechnięty, bo inaczej ludzie się będą go bali. Wracający właśnie z balu z rodzicami SJ wskazuje matce znajomego. Pani Tuohy (S. Bullok) nakazuje zawrócić mężowi samochód, gdyż Mike szedł do sali gimnastycznej, która była zamknięta i najwyraźniej marzł, był ubrany w krótki rękawek i spodenki. Leigh Anne Tuohy zabrała go do domu.

Wspólne święta

Tak się złożyło, iż państwo Tuohy są niesamowicie bogaci, mają sieć fastfoodów i piękny dom. Anne Tuohy pościeliła Mike’owi i przespał noc na kanapie, ale gdy rano wstała, nie zobaczyła chłopca. Wyszedł z domu bez pożegnania, nie chciał się narzucać. Jednak pani Tuohy wybiegła przed dom i go zawróciła z drogi. Okazało się, że chłopak jest bezdomny, był w mieszkaniu matki, ale jej nie zastał, gdzieś wyjechała. Pani Tuohy wiedziona dobrocią postanawia przygarnąć młodzieńca. Przygotowała mu pokój, a następnie wybrała się na zakupy. Gdy powiedział, że ma ubranie i ona nie musi mu nic kupować, miał na myśli koszulkę, którą nosił ze sobą w reklamówce. Nie chciał sprawiać kłopotów i był bardzo skromny.

SJ trenuje Mike'a

Pojechali do dzielnicy i domu Mike’a. Na miejscu Mike poprosił, aby pani Tuohy niewychodziła z auta, bo to niebezpieczna dzielnica. Chłopak poszedł do mieszkania rodzinnego, lecz nie zastał tam nikogo. Przez kolejne dni chodził do szkoły i niektórzy nauczyciele zauważyli, że zaczął się podciągać w nauce. Teraz miał miejsce na świecie dla siebie i bardzo podobało mu się w domu państwa Tuohy. Mimo wielkich rozmiarów okazał się chłopcem spokojnym, a nawet za spokojnym. Zdradził też pani Tuohy, że bardzo nie lubi, gdy mówi się do niego per big Mike, dlatego też ona zaczęła zwracać się do niego per Michael. Poprosił ją też o to, aby pomogła mu zdobyć prawo jazdy. Na pytanie po co mu, przecież nie ma auta, Mike odpowiedział, że chciałby mieć jakiś dokument ze swoim nazwiskiem.

Po dokumenty

W rozmowie z mężem pani Tohen podjęła decyzję o złożeniu wniosku, aby zostać prawnym opiekunem Mike’a. Procedura ta okazała się utrudniona, gdyż, jak się okazało, Mike nie było nawet w ewidencji, mimo że nazwisko Oher, jakiego używał, wydawało się autentyczne. W rozmowie z matką Mike’a pani Tuohy dowiaduje się, iż ta również nie bardzo wiedziała, kto był ojcem Mike. W każdym razie nie stała na przeszkodzie, aby Tuohy byli opiekunami Mike’a.

Rodzina Tuohy pewnego razu zaprsiła Mike przed dom. Kupili mu półciężarówkę, o jakiej marzył. Dostał wcześniej prawo jazdy i teraz mógł jeździć. Kilka dni później miał wypadek drogowy. Otóż jechali wraz SJ do miasta i dobrze razem się bawili, gdy niespodziewanie na drogę wtargnął wóz i doszło do zderzenia. Wezwana matka SJ,

Pierwszy mecz

przyjechała na miejsce zdarzenia najszybciej jak mogła. Zastała SJ w bardzo dobrej kondycji, miał jedynie rozbitą wargę i trochę zakrwawioną koszulkę. Z kolei Mike siedział na krawężniku i rozpaczał. Z rozmowy ze funkcjonariuszem pani Tuohy dowiedziała się, że SJ miał ogromne szczęście. Siedział na przednim fotelu, gdzie nie powinien, ponieważ podczas wypadku włącza się automatycznie poduszka powietrzna. Jest ona w stanie bardzo zranić twarz dziecka i to musiał być cud, że SJ wyszedł z tej sytuacji niemal bez urazu. Podczas rozmowy z Mike’m pani Tuohy zauważyła, że SJ przeżył, gdyż Mike ochronił go ramieniem. Była bardzo szczęśliwa i uspokajała Mike.

Taktyka z SJ

Dalsze przygody Mike są związane z rozpoczęciem sezonu treningów i ligi futbolowej. Na pierwszych zajęciach z Cottonem młodzieńcowi nie szło najlepiej. Nie wiedział, jak się ustawiać, nie miał pojęcia o taktyce i zasadach tej gry. Trener ostrzegł go, że jeśli nie przepracuje kolejnych miesięcy, nie zakwalifikuje się do drużyny. Dlatego SJ został osobistym trenerem Mike’a. Spędzali ze sobą bardzo dużo czasu, a mały chłopak tłumaczył Mike’owi taktykę i zachowanie na boisku. Ćwiczyli razem na powietrzu i czasami w pokoju na stole pełnym słoiczków z przyprawami kuchennymi, które zastępowały zawodników.

Nadszedł w końcu pierwszy poważny trening przed meczem ligowym. Była na nim pani Tuohy i SJ. Zauważyła, że Mike nie potrafi zachować się na boisku. Cotton niestety nie miał pojęcia o szkoleniu takiego chłopca i na boisko w pewnym momencie wkroczyła pani Tohen. Podeszła do Mike’a i

Mike wypycha 66

zapytała, czy pamięta, co jej powiedział, gdy przybyli do jego dzielnicy i ona czuła się zagrożona? Mike pamiętał. Powiedział coś w rodzaju: „Będę panią osłaniał”. Powiedział mu na boisku, że jego drużyna to właśnie rodzina, ma ją chronić i nie pozwolić przeciwnikowi, aby dopadł rozgrywającego czy napastnika. Mike zrozumiał wreszcie, co ma robić.

Pierwszy mecz był dla Mike’a bardzo ważny. Tak się złożyło, że naprzeciwko niego stanął bardzo mocny, biały i zarozumiały zawodnik. Przez cały mecz docinał i wyzywał mu od najgorszych. W pewnym momencie Mike prawie się załamał, ponieważ przez niego drużyna traciła cenne punkty. Trener też był załamany, nie wiedział, co ma począć. Los chciał, że akurat Mike został sfaulowany na oczach trenera i sędziego przez ordynarnego zawodnika z numerem 66, który wciąż się Mike’owi odgrażał. Cotton zaczął wyzywać sędziego i stanął wyraźnie w obronie Mike, krzyczał, że to jest jego chłopak i on nie pozwoli go krzywdzić. Tak się zaperzył, aż ruszył z pięściami na sędziego. W ostatniej chwili Mike złapał go i nie doszło do bójki. Po tym zajściu Mike

Nowi rodzice Mike'a

coś zrozumiał. Wszedł na boisko i stanął do walki. Oczywiście jego opiekunowie siedzieli na widowni i bardzo wczuwali się w akcję meczu. SJ nagrywał teraz sytuację, jak to Mike bierze za bary zawodnika, który tak mu dokuczał i pcha go przed sobą przez całe boisko, aż trąca nim o bandę i wyrzuca poza nią.

Drużyna Mike wygrywa puchar i zostaje on bohaterem. Zdjęcia z meczu, gdy pcha przeciwnika, poniewiera nim i wyrzuca poza boisko, SJ rozsyła do wielu trenerów drużyn uniwersyteckich. Na trening Mike z Cottonem przyjeżdżają trenerzy klasy pierwszej ligi. Do domu zaczynają pukać menadżerowie i trenerzy zamożnych klubów. Jednak aby Mike mógł marzyć o dostaniu się do drużyny uniwersyteckiej, musi wykazać się średnią za naukę co najmniej 2,5. To jest ponad jego możliwości, ale przybrani rodzice zatrudniają indywidualnie nauczycielkę i z całego serca pomagają mu osiągnąć sukces.

Na zakończenie filmu Mike jest przesłuchiwany przez inspektora NACC. Chodzi o to, że Mike wybrał uczelnię OLE

Poważna rozmowa z "mamą"

MISS, gdzie będzie studiował i grał. Problem w tym, iż komisja podejrzewa państwa Tuohy o wywarcie wpływu na Mike, ponieważ są sponsorami tej uczelni. Pani inspektor sugeruje chłopakowi, iż Tuohy’owie mogli przygarnąć Ohera z myślą o tym, aby umieścić go w swojej ulubionej uczelni i drużynie. Wynika z tego, jakby nie zaadoptowali Mike z wyrachowania. Młodzieniec jest załamany i ma poważny kryzys. Wybiega z biurowca i ucieka do swojego dawnego domu. Nie zastaje matki, ale spotyka kolegów. Ci naśmiewają się z jego nowej rodziny i Mike wybucha gniewem. Po rozmowie z panią Tuohy wraca do domu, a potem razem wyjeżdżają na uczelnię. Rozpoczyna się właściwa nauka i kariera Mike’a.

Interpretacja

Reżyserem i scenarzystą tego obrazu jest John Lee Hancock. Główną i oscarową rolę pani Tuohy zagrała Sandra Bullock. Film może się podobać wszystkim tym widzom, którzy wcześniej „zakochali się” w Forreście Gumpie. Wielki Mike to taki drugi Forrest.

Jest kilka wątków w tym obrazie, które zostały tylko dotknięte i porzucone. Głównym pępkiem uwagi ma być trauma i patologia środowiska, z jakiego wyrósł bohater. Ponoć scenariusz został oparty na autentycznych wydarzeniach. Czy zatem jest prośbą do milionów bogatych, aby ci wspomogli biedną utalentowaną młodzież? Tuohy adoptując Mike’a nie wiedzą, że ten ma talent sportowy. Gdyby nie został sportowcem, nie mógłby żyć normalnie i rozwijać się jak rówieśnicy?

Jak przetłumaczyć tytuł, który może zawierać przesłanie? Tytuł polski „Wielki Mike” czyni ten obraz kolejną sieczką, tubą promującą futbol amerykański, co w Europie nie ma sensu, a tylko przypadkowo mówiącą o innych problemach społecznych. L. A. Tuohy to kobieta z charakterem, taka Erin Brokovitz, więc bardziej to o niej film. Właśnie, nie chcę sugerować jakiegoś feminizmu, ale prawdą jest, że na ekranie nie pojawia się żadna męska mocna postać. Poza małym SJ, który jest jednak dzieckiem, postaci męskie to: mąż pantoflarz, trener cymbał, główny bohater opóźniony umysłowo, a profesor anglista to mruk.

Czy Tuohy jest bogata i dla kaprysu stawia na swoim? Jaka tam bogata, skoro sama kieruje autem i nie ma służącej? Tytuł oryginalny „The blind side” można zinterpretować jako oskarżenie systemu opieki i wychowania, o ignorowanie problemów dorastającej bezdomnej młodzieży czy też w ogóle bezdomności i innych patologii. Chyba jednak nie ma co szukać podtekstów i intelektualnych wartości. Amerykanie generalnie boją się kina „walczącego” o wartości intelektualne, gdyż etykieta tego typu może odstraszyć miliony oglądaczy i jest politycznie niepoprawna.

Można więc powiedzieć, że ten film jest drugą częścią Gumpa. Skoro powstał, widać Amerykanie nadal mają te same problemy, jakie przedyskutowano przy okazji Forresta: Ameryka to miejsce wielkiej szansy dla każdego?

Ocena za spójność gatunkową i za całość

PS. Zapamiętamy: Lily Collins, młoda aktorka grająca córkę Leigh Anne Tuohy.

Lily Collins będzie gwiazdą.