Rzeź

Roman Polański stworzył kolejne wielkie dzieło ze znakomitymi kreacjami autorskimi (Fr., Niem., Pl., Hiszp. 2011/2012). Syn państwa Cowan (w rolach rodziców: Kate Winslet i Christoph Waltz) uderzył syna państwa Longstreet (w tych rolach: Jodie Foster i John C. Reilly). Polała się krew jedenastolatka i ich rodzice poczuli ogromny niesmak. Do ich mieszkania przybyli rodzice agresora, aby rozmówić się, przeprosić albo też wyrazić zwyczajne ludzkie współczucie.

Film i scenariusz pokazują naturę ludzką w całej rozciągłości. Temat zachowania się dzieci jest motywem przewodnim. Podczas prób ustalenia, dlaczego jeden chłopiec pobił drugiego, obnażane są wzorce wychowawcze i osobowe rodziców. To musi rodzić reakcje negatywne i agresję u niektórych bohaterów. Z biegiem czasu rodzice wymieniają się rolami winni – niewinni, przy czym dyskusja schodzi na różne tematy ważne w ich życiu i w życiu społecznym. Pojedynek słowny „Cowanowie vs Longstreetowie” zamienia się na „mężczyźni vs kobiety”, „mężowie vs żony” i odwrotnie, stronnictwa popierające odwagę i siłę fizyczną vs ideologia humanitaryzmu. Pod maską kultury i wykształcenia kryją się ofiary konwenansów, a także dorośli z ich pierwotnymi instynktami niczym zagubione dzieci, które nie potrafią dojść do porozumienia.

Rzeź

Rzeź

Cowan’owie kilkakrotnie zbierają się do wyjścia, gospodarze częstują ich herbatą i ciastem, wciągając w rozmowę. Alkohol powoduje rozluźnienie atmosfery. Nie wiadomo jednak kto wygrywa ten pojedynek. Sprawa pobitego chłopca schodzi na drugi plan…

Doskonała reżyseria i kreacje aktorskie

[http://www.youtube.com/watch?v=FaHHuNcZVD4]