Ondine

Film/obyczajowy/2009/Irlandia, USA
Obsada: Colin Farrell: Syracuse, Alicja Bachleda-Curuś: Ondine, Alison Barry: Annie i inni
Reżyseria: Neil Jordan
Scenariusz: Neil Jordan, zdjęcia:Christopher Doyle

Syracuse to rybak i dojrzały mężczyzna, któremu życie dało popalić, a właściwie popić. Był alkoholikiem i od 2 lat, kilku miesięcy, kilku dni (liczy to dokładnie) stroni od alkoholu, rozstał się też ze swoją żoną. Razem z nim wpadła w nałóg, ale nie chciała się leczyć. O ile dobrze pamięta Syracuse, któregoś razu wrócił do domu w stanie upojenia i zobaczył swoją córkę Annie bez opieki. Przełamał się i powiedział sobie, że jedno z dwojga rodziców powinno w końcu wytrzeźwieć. Sytuacja była tragiczna, gdyż Annie cierpiała na chorobę nerek, była poddawana dializie i czekała w kolejce na dawcę do przeszczepu.

Fabuła

Pewnego dnia, na początku filmu, Syracuse łowił ryby swoim kutrem w zatoce. Gdy wyciągał sieci, zauważył, iż wyłowił dziewczynę. Ocucona nieznajoma, która kazała później na siebie mówić Ondine, nie chciała wierzyć, że żyje. Niewiele mówiła o przeszłości, nie życzyła sobie kontaktów z ludźmi, najwyraźniej czegoś się bała…

Annie, Syracuse i Ondine na łodzi rybackiej

Wodzimy zatem oczyma za Ondine po ekranie, w końcu jest postacią tytułową, lecz nie wiemy czy to zjawa ukazująca się alkoholikowi, czy też kobieta z rybimi skrzelami za uszami uciekająca przed naukowcem w rodzaju Frankenstina, a może uciekinierka z „Wyspy tajemnic”? Syracuse opowiada o niej Annie, swojej chorej córce, a ta wymyśla historię Ondine na bieżąco. Dominacja wątku choroby dziewczynki i poszukiwania ratunku w legendzie czyni z losów Annie wątek główny fabuły. Dzięki niej poznajemy szereg podań i legend szkockich, irlandzkich, w których Annie szuka wyjaśnienia pochodzenia Ondine. Pragnie wierzyć w to, iż jest to nimfa Selkie, foka, która zrzuciła i zakopała swoją skórę przy brzegu, aby przez 7 lat być z ukochanymi ludźmi na ziemi. Nimfa może spełnić jedno życzenie człowieka i Annie pragnie, aby Ondine ją uzdrowiła. To dlatego właśnie tak ważna jest wiara dziewczynki w legendarne pochodzenie Ondine i w ogóle nie interesuje się jej przeszłością. Od początku traktuje nieznajomą jako postać baśniową, która przyniesie jej… zdrowie.

Annie musi oszczędzać siły, dlatego ma wózek

Interpretacja

Colin Farrell bardzo dobrze zagrał swoją rolę, ale wątek pijaństwa i życiowego nieudacznictwa Syracuse został zdominowany przez wątek ważniejszy, mianowicie walkę z chorobą Annie. Postać przez niego grana nie wzbudza zainteresowania ani sympatii. Oczywiście jest jak najbardziej wiarygodny i gra z klasą, jak zwykle. Wielką kreację – teatralną wręcz – stworzył w obrazie „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” (2008), ale tutaj grany przez niego rybak nie sprawdza się w roli ojca, kochanka, męża, rybaka, a także anonimowego alkoholika. Nie zasługuje na miłość lub też zbliżenie się do takiej kobiety, jaką jest Ondine. Paradoksalnie scenariusz życia Farrella był bardzo podobny i podczas kręcenia filmu wiele zrozumiał, zbliżył się też do jeszcze wtedy nikomu nieznanej pięknej Polki i tak urodził się ich synek.

Czy związek Ondine z Syracuse jest możliwy?

Ondine to Polka, to znaczy Alicja Bachleda-Curuś, bo w filmie okazuje się grać rumuńską emigrantkę. Jej postać to jedynie pretekst. Znika przy Annie, przy Syracuse jej nie ma, bo po pierwsze Syracuse nie wierzy jeszcze, że ona jest człowiekiem a nie zjawą, po drugie Annie bardzo pragnie, by Ondine okazała się postacią z legend, po trzecie Ondine ma swoje tajemnice, których nie może ujawnić. Niewiele o niej wiemy, rzadko pojawia się na ekranie sama, a gdy jest z nią Annie lub Syracuse, staje się słuchaczem. Jej przyznanie się na samym początku do tego, że jest tylko człowiekiem, mogłoby zniszczyć marzenia Annie i Syracuse. Tak więc Alicja gra postać romantyczną, nimfę z legendy, którą stała się na życzenie innych bohaterów, bo takiej właśnie nimfy potrzebowali, aby poukładać sobie życie. Pokochała ich, dla nich też się poświęciła. Rola piękna, choć może reżyser mógł zrobić więcej, aby moja interpretacja tej postaci była bardziej czytelna.

Rola Alison Barry bardzo sugestywna i zasługująca na wyróżnienie.

Ocena za spójność gatunkową i za całość