Liga Światowa 2011

Kadra siatkarskiej reprezentacji Polski na rok 2011

Rozgrywający: Fabian Drzyzga (AZS Częstochowa), Paweł Woicki (Skra Bełchatów), Grzegorz Łomacz (Jastrzębski Węgiel), Łukasz Żygadło (Trentino Volley)

Atakujący: Bartosz Janeczek (AZS Częstochowa), Jakub Jarosz (ZAKSA Kędzierzyn Koźle), Marcel Gromadowski (AZS Olsztyn), Piotr Gruszka (bez klubu), Dawid Konarski (Delecta Bydgoszcz)

Przyjmujący: Zbigniew Bartman, Michał Kubiak (obaj AZS Politechnika Warszawska), Michał Bąkiewicz, Bartosz Kurek (obaj Skra Bełchatów), Wojciech Ferens (AZS Olsztyn), Mateusz Mika (Resovia Rzeszów), Michał Ruciak (ZAKSA Kędzierzyn Koźle)

Środkowi: Patryk Czarnowski (ZAKSA Kędzierzyn Koźle), Karol Kłos, Marcin Możdżonek (obaj Skra Bełchatów), Grzegorz Kosok (Resovia Rzeszów), Piotr Nowakowski, Łukasz Wiśniewski (obaj AZS Częstochowa), Piotr Hain (AZS Olsztyn)

Libero: Krzysztof Ignaczak (Resovia Rzeszów), Damian Wojtaszek (AZS Politechnika Warszawska), Paweł Zatorski (Skra Bełchatów)

reprezentacja Polski Liga Światowa 2011

reprezentacja Polski Liga Światowa 2011 (foto: s-w-o.pl)

Źródło: FIVB

W meczach eliminacyjnych polski zespół nie zachwycał. Wygrał tylko zdecydowanie z reprezentantami Portoryko i jeden mecz w USA 3:0. Pozostałe mecze z Brazylią i USA po walce przegrał. Polska reprezentacja wygrała 21 setów, straciła 19, czyli skuteczność bliska 50%.

Finał LŚ w Polsce

W finale Ligi Światowej Polacy zmierzą się z Bułgarami, Włochami i Argentyńczykami. W tej kolejności właśnie, począwszy od 06.07.2011. – codziennie rozegrają jedno spotkanie.

W drugiej finałowej grupie mecze pomiędzy sobą rozegrają drużyny Brazylii, USA, Rosji i Kuby.
W meczach eliminacyjnych dało się zauważyć świetna formę Brazylii i Kuby, ogromne wrażenie na publiczności zrobili Bułgarzy i Rosjanie. Mistrzowie olimpijscy Amerykanie także „nie oddadzą łatwo skóry”. Mecze tej grupy będą za każdym razem spotkaniami o podium.

Rankingi i szanse polskiej reprezentacji

Polacy znaleźli się w grupie słabszej. W rankingu FIVB reprezentacja Polski zajmuje 9 miejsce, za Włochami, Bułgarami i Argentyńczykami. W naszym zasięgu jest być może drużyna z Argentyny, Włosi i Bułgarzy raczej chyba nie, ale kto wie?
Siatkówka mimo całego swojego piękna jest grą siłową. Na turniejach laury zdobywają drużyny, które po pierwsze mają siłę rażenia: mocny serwis, skuteczny atak, a potem kolejno doskonałą grę pod siatką – blok, gra środkiem, gra kombinacyjna. Po drugie zaś dysponują kondycją i wartościowymi zmiennikami, czyli szeroką ławką.
W fazie eliminacji Polacy nie pokazali żadnego z tych elementów w stopniu bardzo dobrym i powtarzalnym z meczu na mecz.

Kubiak i Kosok - odkrycia eliminacji
Kubiak i Kosok – odkrycia eliminacji (foto: reuters)

Odkryciem dla reprezentacji stali się nowi zawodnicy Michał Kubiak i Grzegorz Kosok oraz ograny już w kadrze Piotr Nowakowski. Najlepszym zawodnikiem reprezentacji od kilku lat jest przyjmujący i atakujący Bartosz Kurek.

Paweł Żygadło w roli rozgrywającego i cała drużyna dopiero się zgrywają, a na to potrzebny jest czas i spokój. Efekty pracy zespołu i nowego trenera będą widoczne z pewnością za jakiś czas, a teraz wypada mieć nadzieję, że jako gospodarze Polacy nie zakończą turnieju na ostatnim miejscu. Nawet jednak gdyby tak się stało, nie będę miał do nich o to żalu… Celem są mistrzostwa Europu i świata, ale przede wszystkim Olimpiada w Londynie.

Set 1

1. Pierwsza przerwa techniczna 8:5 dla Polski.
2. Druga przerwa techniczna 16:12 dla Polski.
3. Czas dla Bułgarii przy stanie 18:13
4. Czas dla Bułgarii przy stanie 21:15
5. Czas dla Polski przy stanie 21:17
6. Piłka setowa 24:20 i wejście Woickiego
7. Zwycięstwo Polaków 25:20 przy pierwszym setbolu.

Plusy:

Blok potrójny – Nowakowski, Możdżonek, Kurek lub podwójny: Możdżonek i Kurek.

Plusy:

Zagrywka Bartmana i po niej potrójny blok.
Krótka i przesunięta krótka Nowakowskiego.
Atak Ruciaka z drugiej linii.

Minusy:

Siłowy atak Bartmana, przestrzelenie przy 23:23.
Słaby odbiór i serwis Kurka.
Spóźniony blok na Sokołowa.

Najlepsi po 2 setach: Kurek 1o pkt., Nowakowski 7 pkt.

Podsumowanie

Polska drużyna zaserwowała widzom istny horror. „Koncertowo” zaprezentowała się w pierwszym wygranym przez siebie secie, aby potem przegrać kolejne dwa. Drugi i trzeci set to kryzys zespołu, zawiodły wszystkie elementy gry, brakowało poderwania do walki, wiary w siebie i ochoty do walki. Bułgarzy robili, co chcieli.

Z kolei do czwartego seta Polacy wyszli lepiej zmotywowani, a zdobyte pierwsze punkty napełniły zawodników siłą. W ataku królowali Kurek, Bartman i Nowakowski. Początkowo Kurek nie potrafił znaleźć sposobu na blok Bułgarów, ale Żygadło podawał do niego niemal bez przerwy i bez względu na miejsce Kurka na boisko. Bartosz przełamał w końcu swoją złą passę zagrywki, w setach 1-3 nie wchodziły mu piłki, teraz zadziałała energia i chęć zwycięstwa. Taka sama chęć i żądza „wstrzelenia się” w boisko rywala widoczna była w postawie Bartmana.

Decydujące starcie nastąpiło w secie piątym, gdy po stracie i kontuzji Bartmana załamało się jedno ze skrzydeł. Na boisku pojawili się Kosok i Kubiak. Bułgarzy konsekwentnie odrabiali straty i widmo porażki wisiało nad reprezentacją Polski. Ostatnie serwisy należały do Kurka i po dobrej obronie mecz zakończyło rozegranie Żygadły do Kosoka i atak ze środka.

Polacy zdobyli 2 punkty. Sprawdził się system zaufania trenera do zawodników, na których stawia i daje im ogromny kredyt zaufania – zdejmuje z boiska, gdy czują się wypaleni, ustawia pierwszą szóstkę, aby przełamać kryzys. Trener podejmował dobre decyzje z ławki i był siódmym zawodnikiem. Ósmym była wspaniała widownia.

Niestety, prawdopodobnie Bartman naderwał mięsień dwugłowy łydki i przez kilka tygodni nie będzie grał. To wielka strata dla zespołu. Jutro mecz kolejny z Włochami. Oby bez przestojów psychicznych czy kondycyjnych? Koszmarna nerwówka, ale zwycięstwo!

Najlepsi zawodnicy meczu: Kurek (poderwał drużynę do walki w setach 4-5 i zdobył najwięcej punktów), Bartman, Nowakowski, Ruciak.

Słabe punkty drużyny: zagrywka – bez niej nie mamy szans z klasowymi zespołami.

Komentarz po meczu

Siatkówka jest piękną grą zespołową, ale wymaga też zdecydowania i siły ognia. Odkąd przepisy zabroniły ustawiania bloku dla zagrywki, ta stała się jednym z kluczowych warunków sukcesu. Wszystkie plany taktyczne zespołów zaczynają się od wykonania zagrywki w to miejsce na boisku i w taki sposób, aby utrudnić rywalom przyjęcie, odrzucić od siatki najgroźniejszych atakujących, a potem obronić atak i wyprowadzić własny skuteczniejszy. W zasadzie na boisku rządzi ta drużyna, która potrafi dobrze i skutecznie zagrać. Polakom wciąż tego elementu brakuje. Tak naprawdę gra ruszyła z miejsca i nabrała barw po tym, jak wyszły trzy kolejne z rzędu zagrywki Kurka w secie 4. Tak samo bombardował Bułgarów Bartman. Zagrywki Nowakowskiego i Woickiego mimo mniejszej siły ognia były trudne do odbioru. Nad elementem zagrywki trzeba pracować.

Od mądrości i refleksu rozgrywającego zależy powodzenie akcji ataku. Żygadło dopiero zgrywa się z kolegami i czasami nie nadąża lub podejmuje złe decyzje – sety 2-3 to także jego porażka. Zawiodła prawdopodobnie komunikacja pomiędzy nim a atakującymi i przyjmującymi. Rola rozgrywającego to oszukiwanie bloku przeciwnika w taki sposób, aby ustawiał się w tym miejscu, w którym tylko pozornie nastąpi atak. Ten element nie wychodził w setach przegranych, atakujący i polski blok nie bardzo włączali się do „gry pozorów” pod siatką, opadli z sił? Za mało też było zgrania ze środkowymi. Gdy tylko rozegranie szło na Nowakowskiego, atakował z każdej piłki i robił to bardzo skutecznie. Nie wiadomo dlaczego polska reprezentacja tak rzadko gra środkiem? Dlaczego tak mało piłek do ataku dostaje Możdżonek, który w potrafi dokonywać cudów w bloku.

Mimo zagrywki i rozegrania, w secie 4 zobaczyliśmy niesamowitą metamorfozę Kurka. Dzięki energii i zapałowi, a także dzięki siatkarskiej złości Bartmana, nagle okazało się, że nie ma straconych piłek. Bez względu na rozegranie Żygadły i strefę, na którą zagrywał, ataki były skuteczne. To oznacza, że do całokształtu wyszkolenia technicznego i zgrania zespołu potrzebny jest zapał i wiara w zwycięstwo, charakter poszczególnych zawodników. W setach 2-3 Kurkowi i Bartmanowi nie wychodziły proste zagrania… Co się stało z tymi zawodnikami później? Nie wierzę wyłącznie w motywację i siłę psychiki, natomiast wierzę w dobre rozegranie i czystą pozycję do ataku, myślenie atakujących i szybkość trafnie podejmowanych decyzji: atak na skos czy po prostej, obijanie bloku czy kiwka i chytrość, zagranie w wolne miejsce?

Polska – Włochy 0:3

07/07/2011/Ergo Arena Gdańsk

Reprezentacja Włoch

Szóstka wyjściowa Polaków: Ruciak, Jarosz, Kurek, Żygadło, Ignaczak, Możdżonek/Nowakowski.

Zagrywka

W zasadzie mecz bez historii. Żaden z zawodników polskich nie angażował się na tyle, aby porwać za sobą pozostałych kolegów drużyny.

Włosi pokonali nas zagrywką i prostym atakiem: w secie pierwszym środkiem, w pozostałych skrzydłami.
W naszej drużynie nie funkcjonowało praktycznie nic, zawiodły podstawowe elementy, także zmiany i intuicja trenera. W trzecim secie próbowali swoich sił Jarosz i Kubiak, ale to za mało na Włochów, mimo że w pewnym momencie graliśmy punkt za punkt.

Zabrakło mi pierwszej reprezentacji Polski – jakby grała z Włochami druga drużyna? Zabrakło też pieśni „W stepie szerokim” i… Bartmana, jego złości i chęci walki.

Argentyna, z którą jutro zagrają Polacy, jest w półfinale i chyba nie mamy z nimi szans, ponieważ Argentyna rozgromiła wczoraj Włochów, a Włosi dzisiaj nas… szkoda. Wczorajsza waleczność i wybuch energii Kurka, Bartmana i Nowakowskiego, a także przegrana Włochów, zmyliła widzów i specjalistów, napełniła nas chyba nieuzasadnionymi marzeniami.

Polska – Argentyna 3:2

08/07/2011/Ergo Arena Gdańsk

Drużyna Argentyny

Dzisiaj: Włosi zostali pokonani 0:3 przez Bułgarię i jeżeli dzisiaj wygramy, będziemy w półfinale – Argentyna już awansowała. W przypadku naszej przegranej do półfinału wejdą Bułgarzy.

As serwisowy Kurka
As Ruciaka i dobra zagrywka (dwa punkty na 17:15)

Punkty:
Pol. 2:1 Arg., 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3, 5:5, 6:5, 6:6, 7:6, 7:7, 8:7, 9:7, 9:8, 10:8, 11:8, 12:8, 12:9, 13:9, 13:10, 14:10, 14:11, 15:11, 16:11, 16:12, 16:13, 17:13, 18:13, 19:13, 19:14, 20:14, 21:14, 21:15, 21:16, 22:16, 22:17, 22:18, 23:18, 23:19, 24:19, 24:20, 25:20.