Randka w ciemno

Film/komedia/2010
Obsada: Katarzyna Maciąg – Majka, Borys Szyc – Karol, Lesław Żurek – Kuba, Anna Dereszowska – Kinga, Dariusz Wnuk – Damian, Dominika Kluźniak – Stasia, Joanna Jakubas – Jola, Karolina Nowakowska – Anna i inni.
Scenariusz: Ilona Łepkowska (zakazała umieszczenia jej nazwiska w filmie)
Reżyseria: Wojciech Wójcik
Kuba to prosty chłopak bez wyższego wykształcenia. Zarabia na życie ciężka pracą w krakowskim pubie. Czasami wyjeżdża zarabiać prawdziwe pieniądze do przyjaciół w Londynie. Jest bardzo atrakcyjnym młodym mężczyzną. Zwraca na niego uwagę większość dziewcząt, a nawet zakochuje się w nim przystojny Damian, który jest gejem. Kuba jednak od dwóch lat ma zajęte serce miłością do Majki. To bystra dziewczyna, studentka, ale nie zwraca na Kubę uwagi. Jest w stałym związku ze starszym od niej Cezarym. Któregoś dnia jednak on ją porzuca dla innej kobiety. Z ciężko zranionym sercem dziewczyna poszukuje sensu życia. Dla ratowania jej, koleżanki postanawiają załatwić Majce casting do programu „Randka w ciemno”. Tam trafia na Karola, któremu koledzy również doradzają udział w programie…

To mógł być dobry film...

Można było fabułę ukształtować w sposób cywilizowany i klasyczny, ale film musi zarabiać „miliony”, więc ogłoszono casting, która gwiazda chce zagrać(?!) i kilka zgłosiło się. W ten sposób zrobiono kiczowaty film z głównymi bohaterami na trzecim planie… Szkoda.

W filmie W. Wójcickiego poprzestawiano wszystkie punkty ciężkości. Może uporządkujmy to w punktach:

1. Na scenę wchodzi Bogusław Linda – gwiazda i to on przez pierwsze 20 minut jest głównym bohaterem – Cezarym. Jego żona to mało atrakcyjna kobieta, której chyba jedyną zaletą są posiadane pieniądze. Stanowią one smycz lub pasek, na którym uwiązany chodzi Czarek.
2. Na scenie pojawia się Borys Szyc – gwiazda i to on przez kolejne 20 minut jest głównym bohaterem jako Karol, playboy. Wygrywa „Randkę w ciemno” i zabiera Majkę w podróż. Chce się bawić i  zdobyć zaufanie Majki. Jeśli się nie zabawi z nią, to z inną, trzeba się bawić życiem.
3. Na scenie pojawia się Anna Dereszowska – Kinga – gwiazda i to ona przez kolejne… To kobieta pełna temperamentu i chęci dominacji. Ma parcie na szkło, pracuje w TV i marnuje czas jako podrzędna  dziennikarka. Chce robić wielką karierę, a nie kręcić film z wycieczki randkowiczy. Ma podobny charakter do Karola i chętnie pada mu w ramiona, kiedy nadarza się okazja.
4. Na scenie pojawiają się i inni (Tomasz Kot)…
5. – nieważna gwiazda – Na scenie przez cały czas pojawia się Katarzyna Maciąg – jako Majka, dziewczyna pełna zaufania do ludzi i gotowa na wielką miłość, ale nie ma komu jej ofiarować. Jej starszy partner porzucił ją, a najlepszy przyjaciel jest gejem (tak jej się zdaje). W zasadzie losy tej bohaterki nikogo nie interesują, nie ma rodziny ani bliskich…
6. – nieważna gwiazda – Na scenie pojawia się Lesław Żurek – jako Kuba, biedny, skromny i uczciwy, a także przystojny chłopak. Jest tylko barmanem, więc nikogo nie interesuje, co ma do powiedzenia. Widzimy go tylko wtedy, gdy staje w obronie Majki lub gdy pojawia się piękny Damian – gej zakochany w nim. Tak naprawdę Kuba wzdycha do Majki od jakiegoś czasu (od 2 lat – przesada).

Przypadkowy happy end?

Film nie ma istotnej fabuły. Wszystkie cztery gwiazdy mają tutaj do zagrania swoje role i muszą też zarobić dla filmu. Gwiazda Majki i Kuby nie może błyszczeć, więc nie ma głównego wątku lub jest zbędny. Z Majki zrobiono idiotkę zupełnie pozbawioną rozumu, która żyje w związku z dojrzałym mężczyzną, starszym od niej, sądząc z życiorysów aktorów o jakieś 30 lat – co jest niedorzeczne i chyba tylko umowne w filmie, czyli zupełnie bez znaczenia, jak sama postać Majki… W dodatku w tym czasie, gdy oddawała się temu starszemu partnerowi, przez cały czas kocha się w niej Kuba. Porzucona nie wyciąga wniosków, tylko ona i cały świat skupia się na „ratowaniu jej”, czyli poszukiwaniu dla niej kolejnego „samca” – bo ona bez mężczyzny nie może żyć. Słowem scenariusz zapętla się wokół moralności tej postaci i jest fałszywy. Na siłę wmawia się widzowi, że Majka to czysty anioł i niewinność, że zasługuje na szansę od życia, na nowego, mądrego pięknego, najlepszego partnera – hipokryzja.

Chłopcy w kuchni, czyli zakryte piersi i krótkie włosy zupełnie nieważnych "aktorek pierwszego planu" robiących tłum

Stroje z lat 80-tych, anoreksja Maciąg, klasztorne i niemal męskie ubrania, fryzury koleżanek Majki to argumenty przemawiające za tym, aby wygaszać, spychać wątek Majki na trzeci plan, bo „świecić mają gwiazdy” i reklamowane perfumy, telefony itp.

Zarówno dla Katarzyny Maciąg jak i dla Lesława Żurka to porażka wynikająca z… koniunktury. Reżyser i producenci postawili na gwiazdy, aby zarobić na filmie jak najwięcej się da. Nazwiska miały przyciągnąć do kin tłumy… Niestety, scenariusz obraża inteligencję widza, zupełnie niszczy konwencję komedii i komedii romantycznej. Jest płytki i żenujący.

Szkoda kariery Maciąg i Żurka. Największy hołd należy się gwiazdom, które nie pogardziły kasą i „sprzedały się” producentom – niestety, zostali uprzedmiotowieni. Gratulacje dla producentów, lepszego i dłuższego filmu reklamującego (telefony, perfumy itd.) nie udało się jeszcze nakręcić.

Złota Malina 2010