Edge of darkness – Furia

Fabuła

Detektyw Tom Craven (M. Gibson) wita się na stacji z córką. Emma (B. Nojakovic) pracuje daleko od Bostonu i dawno nie widzieli się. Ojciec wyznaje, że minęły wieki, gdy ostatnio byli razem. W drodze do domu robią zakupy, leje deszcz i Tom widzi wymiotującą obok auta córkę. Podejrzewa ciążę, ale Emma zaprzecza. W domu gotują wspólnie kolację, ale w pewnym momencie dziewczyna zaczyna krwawić z nosa i wymiotować. Błaga, aby tato zawiózł ją do szpitala. Wychodzą w pośpiechu z domu. Nagle ktoś woła nazwisko Craven i oddaje strzał. Córka Toma ginie na miejscu. Przybywa policja, media i wszyscy podejrzewają, że ktoś mierzył do Toma, a córka była ofiarą przypadkową.
Wydział policji Toma i jego znajomi obiecują mu szybkie dochodzenie. Tom Prowadzi jednak własne śledztwo, ponieważ w podręcznym bagażu córki odkrył pistolet. Po numerach na kolbie odnajduje chłopka Emmy i jednocześnie właściciela broni, który jest przerażony wizytą Cravena. Twierdzi, że nie może niczego powiedzieć, gdyż jest śledzony i obserwowany. Daje jednak detektywowi klucz do wynajmowanego mieszkania Emmy.

Przy całym szacunku dla aktorstwa Gibsona i jego dorobku

Zamachowiec strzela do córki Cravena

Craven rozmawia z byłym szefem córki

Przed wizytą Toma w jej mieszkaniu ktoś tam jednak był. Włamywacz ukradł komputer zabitej. Z kolei w worku z rzeczami ojciec odnalazł licznik Geigera, służący do pomiaru stężenia promieniowania. Włącza go i bada przedmioty porozrzucane na łóżku. Odkrywa, że kosmyk włosów córki, który nosi ze sobą, wykazuje nadmierne stężenie napromieniowania.
Wszystkie drogi śledztwa Cravena prowadzą do wielkiej korporacji Northmoor. Po ukończeniu studiów na jednej z najlepszych uczelni, z tytułem inżyniera Emma pracowała tam na stażu. Tom rozmawiał z szefem tego przedsiębiorstwa. Zajmowali się prowadzeniem badań. Na pytanie Craven, „Czy produkują tam broń?” słyszy w odpowiedzi, że są to dane tajne…

Interpretacja

Kolejny thriller/kryminał, film sensacyjny w rodzaju „Raportu Pelikana”. Tom Craven odkrywa, że w śmierć córki byli zaangażowani najemnicy wysłani przez szefa Northmoor, z którym rozmawiał. Z kolei ten pracuje dla senatora USA i razem rozwinęli dobrze prosperującą korporację wytwarzającą broń na zamówienie, ukrywając się pod płaszczem jednostki badawczej. Słowem Gibson ratuje świat…

Przy całym szacunku dla aktorstwa Gibsona i jego dorobku

Senator i jego ludzie są skorumpowani

Kreacja Gibsona łączy w sobie cechy policjanta z „Zabójczej broni” i zdecydowanego na wszystko ojca z „Okupu”. Niestety, naiwna i mało doświadczona, zastraszona Julia Roberts w „Raporcie…” robi większe wrażenie niż za stary na aktywnego policjanta Mel Gibson jako Craven. Dla mnie mało wiarygodny jako policjant. Zakończenie też wydaje się naciągnięte: do dzieła wkracza tajemniczy agent, który i tak nie ma nic do stracenia, bo jest chory i za chwilę umrze – „jedyny sprawiedliwy”. Wszystkich „złych” spotyka kara. Przegadany scenariusz, zbyt oczywista, naiwna i schematyczna fabuła. Słabiutko.

Ocena za spójność gatunkową i za całość