Narkoman w domu – symptomy

Wszystkie związki organiczne ulegają wzrostowi i obumieraniu. Niektóre z nich fermentują i poddane obróbce mogą zmieniać się w substancje odurzające i uśmierzające ból. Od kiedy człowiek odkrył ten fakt, nauczył się i zaczął produkować używki po to, aby od czasu do czasu zabawić się, odrywając od problemów codziennego życia: alkohol (fermentacja i destylacja warzyw, owoców), opium, koka, konopie, betel i inne.

Narkotyki miały sprzyjać zabawie i relaksowi, ale znalazły zastosowanie w medycynie do uśmierzania bólu, uspokajania, usypiania przed poważnymi zabiegami i operacjami. Tak powstała morfina produkowana z opium, która na początku XIX wieku miała zastosowanie medyczne. Z kolei jeden z najpopularniejszych współczesnych narkotyków – ecstasy – powstał dla potrzeb odchudzania się i został opatentowany w 1912 roku jako środek zmniejszający łaknienie.

Rodziców, nauczycieli i rówieśników interesują objawy narkomanii. Tłumaczą one wiele dziwnych zachowań, jakie wcześniej nie miały u dziecka, kolegi, koleżanki miejsca. Dlatego warto przypatrzeć się kilku z całej grupy symptomów, jakie charakteryzują narkomana.

1. Nagła zmiana nawyków

narkoman

Jest wiele filmów poruszających problem narkomanii (Candy, 2006)

Osoba uzależniona bez uzasadnienia potrafi zmieniać swoje codzienne przyzwyczajenia. Dla przykładu kolega miał jechać autobusem wraz z innymi do szkoły, ale spóźnił się i to spóźnianie z czasem pogłębia się aż do okresowego porzucenia szkoły czy pracy. Ważne więc, aby nie ignorować spóźnień na zajęcia, na pierwszą i na kolejne lekcje czy do pracy. To może być też rezygnacja z ulubionych pokarmów czy popołudniowych zajęć.

Nagle więc dziecko nie chce jeść naleśników, za którymi przepadało wcześniej i nie wychodzi na podwórko grać w piłkę, skakać na skakance jak dawniej.