Tę zmianę można szybko zauważyć. Narkomani lubią otaczać się znajomymi, którzy „czują tak samo” i „żyją tak samo” jak oni. Z reguły poznają się po dilerze zaspokajającym ich potrzeby. Chodzą w te same miejsca, aby zdobywać narkotyki. Czują większą więź z nowym środowiskiem niż z poprzednimi znajomymi, a także przyjaciółmi czy rodzicami. „Szybko zauważalna” – różnie uzasadniana – zmiana wśród znajomych idzie w parze z jakością i stosunkiem do higieny własnej.
4. Nowi znajomi
W każdym razie wysoki standardy higieny, mody, dbałości o wygląd zewnętrzny nagle tracą na znaczeniu. Rodzice często uzależnienie zauważają dopiero wtedy, gdy córkę/syna zaczynają odwiedzać osoby „inne” niż do tej pory. Np. nieco brudne, zaniedbane, nieestetycznie ubrane czy brzydko pachnące i z reguły unikające kontaktu wzrokowego. Patrzą na swoje dziecko i widzą różnice.
Oczywiście, nie każda zmiana towarzystwa czy mody musi być sygnałem ulegania narkotykom. Niemniej jednak trzeba takie sytuacje kontrolować i wyjaśniać obawy, aby nie było za późno (śmierć dziecka z przedawkowania, samobójstwo).