z visty na xp, xp w laptopie

„Ostatnio kupiłem sobie laptopa z Vistą. Wolę jednak wypróbowanego XP, bo Vista muli moje gry, a połowy w ogóle nie chce zainstalować. Wkładam płytę XP do napędu, ale system w ogóle jej nie widzi. Proszę o pomoc.” – takie posty spotykałem na forach, gdy poszukiwałem sposobu instalacji XP w nowym ASUSIE. Przejście z Visty do XP wkrótce stało się koniecznością, ponieważ faktycznie zamulała pracę. Poniżej wskazówki, jak tego dokonać w „kilka chwil”.

Włącz laptopa (kompa) i przytrzymaj ESC lub F2 lub F11, aby zobaczyć napędy. Od góry masz WDC - dysk twardy, MATSH...- DVD i ostatni Enter Setup - wejdź tam, wciskając ENTER

XP w laptopie

Strzałkami najedź na zakładkę ADVANCED i zjedź do SATA CONFIGURATION, wciśnij ENTER

asus, acer, samsung, lenovo i inne laptopy mają firmowe strony ze sterownikami

W zakładce ADVANCED, najedź strzałkami na SATA MODE i wciśnij ENTER, zobaczysz niebieskie okienko z opcjami IDE i SATA - wciśnij IDE. Następnie wciśnij F10 i ENTER. Laptop zrestartuje z zapisanymi przez Ciebie ustawieniami. Ponownie zatrzymaj go na starcie ESC lub F2 lub F11.

XP zajmuje mniej pamięci RAM

Patrząc na niebieski ekran SETUP-u, włóż do napędu DVD płytę instalacyjną z XP. W SETUP-ie wybierz strzałą w dół DVD-RAM, zatwierdź ENTER i gdy pojawi się komunikat instalatora, wciśnij dowolny klawisz - rozpocznie się instalacja XP. Procedura instalacji wygląda tradycyjnie. Po instalacji musisz dokonać aktualizacji sterowników, ponieważ na oryginalnej płycie masz stery do VISTY/WIN7

vista zamula i nie czyta wielu gier

Podczas instalacji sformatuj dysk twardy i podziel na 2 lub trzy partycje – dowolnie. Dobrze jest przenieść folder „Moje dokumenty” poza dysk C, podobnie wszelkie inne archiwa.

Tego zabiegu musisz dokonać na innym kompie. Polecam niemiecką stronę ze sterownikami. W okienku SUCHEN wpisz model Twojego lapka - odszukasz go na fakturze lub na naklejce pod sprzętem. Pobierz obraz ISO sterów i wypal go na płycie lub przerzuć z użyciem DAEMON na pendrive'a.

instalacja XP w miejsce visty

Przerzuć folder ze sterownikami do swojego laptopa. Znajdź plik INSTALL i kliknij ENTER. Jeśli te sterowniki masz wypalone, włóż płytę, sama się odpali. Po kliknięciu START zacznie się automatyczna instalacja sterowników do Twojego lapka. Kilka razy komputer zrestartuje. Nie przeszkadzaj, dopóki wszystkie zadania instalatora nie zostaną wykonane.

zmiana SATA na IDE nie obniży wydajności

Zarchiwizuj, czyli zrób kopię sterowników, aby można było z nich jeszcze kiedyś skorzystać.

Przeinstalowanie visty w serwisie kosztuje około 200 zł. lub więcej. Część zaoszczędzonych pieniędzy możesz wpłacić na poniższe konto PayPal – przycisk w stopce (dowolna kwota, dowolna waluta).