Deska sedesowa nie powinna ślizgać się razem z użytkownikiem. Zależy to od montażu i nakrętek mocujących przykręcanych od spodu muszli. Czasami patent metalowej nakrętki „zalanej” w oprawie plastikowej zupełnie się nie sprawdza lub deska została źle zamontowana. Jak w każdej pracy montażowej, tak i tutaj obowiązuje zasada: „nic na siłę”. Więc jeśli zamocowałeś deskę, skręcając śruby a nadal się ślizga, nie dokręcaj na siłę. Przeczytaj poniższe uwagi i zacznij od przycięcia plastikowej wkładki…
Dlaczego deska ślizga się po muszli?
Montaż i naprawę ślizgającej się po muszli deski sedesowej zaczynamy od docięcia na wymiar (białej) uszczelki – podkładki – wkładki pod śrubą widoczną od góry muszli. Wchodzi ona w otwór na śrubę na kołnierzu muszli, a do niej wpuszczana jest długa metalowa śruba mocująca.
Jeśli plastikowa wkładka do wpuszczania śruby jest dłuższa niż grubość kołnierza muszli, deska będzie się po niej ślizgać. Zaczynamy montaż od przycięcia tej wkładki na długość mniejszą niż grubość kołnierza muszli. Foto 1-2.
Nakładka wpuszczana w dziurę na śrubę na kołnierzu muszli – docinamy na wymiar poniżej grubości kołnierza muszli – koniecznie.
Nakrętki pod muszlą źle zamontowane – widoczne skutki, metalowe śruby wypadły z nich, ponieważ wkładka była za długa, śruby skręcano aż wypadły z plastikowych osłon.
Deska sedesowa wolnoopadająca – montaż: rozsuwamy śruby i nie dokręcamy za mocno.
Nakładamy deskę, aby wypozycjonować trzpienie i deskę na muszli, a następnie delikatnie ją ściągamy.
Obrysowujemy sobie flamastrem czarną gumową podkładkę i miejsce, gdzie będzie trzpień. Przykręcamy już mocno śruby, a następnie wciskamy metalowe nakładki.
Montujemy deskę i sprawdzamy, czy symetrycznie została założona. Jeśli nie, zdejmujemy ją, lekko luzujemy śruby i ustawiamy deskę raz jeszcze.
W przypadku gdy plastikowe nakrętki pod muszlą są zdezelowane, nadają się do wyrzucenia. Zamieniamy je zestawem podobnym na zdjęciu: szeroka podkładka metalowa (lub plastikowa), jakiś element plastikowy np. tulejka, aby móc dosięgnąć swobodnie nakrętki na całej długości śruby, jeszcze jedna podkładka, nakrętka – można dodać jeszcze jedną nakrętkę kontrującą.
A co zrobić jeśli muszla od spodu jest emaliowana czyli śliska i do tego pod kątem (WC kompakt cersanit trento) jak bym tego ustrojstwa mocno nie skręcał ( używam podkładek gumowych) to deska po dwóch trzech użyciach ślizga się wraz z użytkownikiem , rusza się cala na boki 🙁
Bingo, patent ze skróceniem tulejek zadziałał 🙂 dziękuje serdecznie