Zamek zmywarki naprawa

Zamek zmywarki ma spełniać dwie zasadnicze funkcje: uszczelniać drzwi, chroniąc przed wyciekami i wyłączać dopływ prądu do urządzenia podczas pracy, gdy użytkownik otwiera drzwi, aby np. dołożyć brudne naczynie. Objawy złego działania czy też zepsucia zamka jest wydobywanie się pary ze zmywarki i wody poprzez drzwi, a także napuchnięcie od spodu blatu w miejscu zmywarki spowodowane wysoką temperaturą parowania. Koszt wymiany zamka z zakupem nowego może wynieść nawet 200 zł, zależy od ceny oryginalnego zamka lub zamiennika oraz wyceny pracy serwisanta. Gdy ten jest na wakacjach a sterta naczyń niebezpiecznie powiększa się z dnia na dzień, zdesperowany użytkownik porywa się na samodzielny remont. Dla nie go powstał więc artykuł: „Zamek zmywarki naprawa”.

Uwaga: zawsze, każde urządzenie podłączone do prądu, przed diagnozowaniem, odłączamy od gniazdka!

Poniżej foto poradnik, jak można samodzielnie naprawić zepsuty zamek zmywarki na przykładzie: ARISTON LI420.

Komentarz: używamy wkrętarki, uważając, aby nagle obudowa drewniana/meblowa nie spadła na podłogę, na nogę itp.

Komentarz: robimy zdjęcia, dokumentację, aby wiedzieć, co odłączaliśmy i jak doprowadzić urządzenie do stanu pierwotnego.

Komentarz: jeśli sprężyna jest sprawna, ale padło coś innego, wykruszyło się, połamało – to tylko plastik – to nie ma wyjścia, trzeba kupić nowy zamek.

Komentarz: aby odkręcić zamek, należy zdjąć go wraz z obudową plastikową, wysuwając ją na prowadnicach i delikatnie do góry.

Zamek zmywarki naprawa

Komentarz: górny drążek – tak go nazwałem, dolny lśni się i jest niewymienny, górny zniknął – to ok. 16 milimetrowy kawałek pręcika o średnicy do 3 milimetrów. Można go wyciąć z metalowego gwoździa.

Komentarz: w serwisie naprawczym nie można dostać nowej sprężyny – „Nie należy do części wymiennych” – usłyszymy. W sklepie z częściami zamiennymi zaś powiedzą: „Może pan zamówić nowy zamek”. Sprężyna jest nietypowa, krótka i bardzo twarda. Pozostaje kupić zamiennik w sklepie z częściami metalowymi lub samochodowymi i… dociąć, zagiąć półkole (ucho) i będzie pasowało, na jakiś czas wystarczy. Widoczną na zdjęciu sprężynę rozciągnąłem, zagiąłem, zrobiłem ucho, bo zakupione (koszt do 2 zł) inne były zbyt miękkie.

Komentarz: na zdjęciu widać czerwony element wyłącznika i czarny wystający z niego wyłącznik. To on zamyka dopływ prądu, gdy nagle otwieramy drzwi zmywarki podczas jej pracy.

Komentarz: powodzenia.