Zabójcze ciało

Film/horror/2009
Obsada: Megan Fox – Jennifer, Amanda Seyfried – Anita Lesnicki zwana „Needy”, Johnny Simmons – Chip, Adam Brody – Nikolai, Sal Cortez – Chas i inni.
Reżyseria: Karyn Kusama
Scenariusz: Diablo Cody

Uwaga: poniżej znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.
Fabuła. Anita Lesnicki jest nastoletnią panienką, pacjentką szpitala psychiatrycznego dla skazańców za ciężkie wyroki, coś w rodzaju więzienia na „Shutter Island”. W pierwszych kadrach filmu widzimy jej kartę pacjenta, a na niej zapisaną diagnozę, między innymi ogromne halucynacje i wybuchowa, potrafi zachowywać się agresywnie. Gdy na stołówce podchodzi do niej siostra lub lekarka zdziwiona, dlaczego dziewczyna nie zje niczego więcej poza jednym tostem, Anita kopie ją w klatkę piersiową i powala na ziemię. Idzie za to do karceru, gdzie przypomina sobie wszystkie morderstwa, jakich była świadkiem lub w nich uczestniczyła – tego jeszcze nie wiemy.

Zabójcze ciało

Jennyfer z Needy w Melody Lane na koncercie

Akcja przenosi się do miejscowości „Diabelski kocioł”. Nazwa ta pochodzi od wodospadu, który u podnóża nie ma zwykłego jeziora czy oczka wodnego, ale potężny wir z dziurą wciągającą wszystko, cokolwiek tam wpadnie. Dwa miesiące wcześniej Anita była bardzo zakompleksioną nastolatką. Miała swojego chłopaka Chipa i przyjaciółkę Jennifer, której zazdrościła powodzenia u chłopców. Jenny była tak piękna, że każdy chciał umówić się z nią na randki, więc

Zabójcze ciało

Za Needy pożar, Jenny w busie

mogła przebierać. Pewnego razu do Diabelskiego kotła przyjechała kapela rockowa Low Schoulder z przystojnym wokalistą Nikolai’em. Jennifer z Needy poszły do baru „Melody Lane” na koncert. Przedstawiły się im, a Jenny chciałaby coś więcej – np. uwieść Nikolai’a. Pech chce, a może zrządzenie losu, że podczas śpiewu iskrzy jeden z głośników i zapala się lokal. Pożar szybko rozprzestrzenia się, pochłaniając drewniany budynek. Needy z Jenny uciekają przez okienko w ubikacji, ale były ofiary śmiertelne tej tragedii.

Gdy budynek baru płonął, do Jenny podszedł Nikolai i zaproponował, aby wsiadła do ich busa. Needy nie chciała z nimi jechać i wróciła do domu. Jeszcze przed pożarem podsłuchała rozmowę Nikolai’a z kolegami. Mówił, że bardzo mu się podoba Jenny i chyba jest dziewicą. „Mogliby ją”… – tego nie wiemy, o co tak naprawdę chodziło, bo dialog

Zabójcze ciało

Jenny po obiedzie z Collinem

przerwała Needy. W każdym razie gdy kładła się spać, poczuła, że ktoś wszedł do jej domu. Po omacku zeszła na dół i ku zdziwieniu zobaczyła Jenny. Ta przetrząsała lodówkę i gdy znalazła mrożonego kurczaka wyjęła go i łapczywie gryzła. W zasadzie nie mogły ze sobą rozmawiać, bo Needy była przerażona widokiem Jenny. Była całą we krwi, ale nic nie wskazywało, że to jej się coś stało. Krótko potem Jenny zaczęła wymiotować, to znaczy raczej otworzyła „paszczę”, a na dywan zaczęła walić nienaturalnie jak z hydrantu zawartość jej żołądka przypominająca krew, jakąś maź. Needy do rana szorowała podłogę, natomiast Jenny uciekła do siebie.

Kolejnego dnia w szkole Jenny zupełnie ignorowała wspomnienia związane z

Zabójcze ciało

Jenny z zapalniczką

wymiotowaniem i tragedią w barze. Wszyscy chodzili niemal w żałobie, ale ona kwitła. Była jeszcze piękniejsza niż wcześniej, nie chciała mówić o kapeli i o tym, co zdarzyło się, gdy wsiadła do ich busa. Needy zwierzyła się Chipowi z całego zajścia i wydarzeń. Spotkała też w szkole kolegę, Collina, o którego był zazdrosny Chip. W tym czasie na wielkim boisku Jenny podeszła do wielkiego zawodnika i zaczęła z nim flirtować. Następnie poszli razem do lasu. W pewnym momencie pocałowali się i chłopak zauważył, że dokoła stoi dużo zwierząt i im się przyglądają. Wówczas Jenny rzuciła nim o drzewo i rozszarpała. Pozostałe zwierzęta przyszły na darmową ucztę.

Śmierć sportowca Jonasa Cordel odkrył jeden z profesorów i zawiadomił policję. Był pogrzeb i smutek na twarzach ludzi w miasteczku. Jenny odżyła. Podczas rozmowy

Zabójcze ciało

Jenny bardzo głodna

telefonicznej z Needy Jenny podpaliła sobie zapalniczką język i niczego nie czuła, a język w ogóle się nie zmienił. Rozpętało się medialne zainteresowanie miasteczkiem, ponieważ najpierw spalił się bar „Melody lane”, zginęło 47 ludzi, a potem znaleziono „nadgryzione” ciało wybitnego futbolisty.

Miesiąc po tych tragicznych wypadkach zespół rockowy Low Schoulder nagrał piosenkę „Poprzez drzewa”, który stał się hymnem miasteczka. Mieli zamiar wydać krążek i 3% zysków przeznaczyć na pomoc ofiarom pożaru. Needy uważała, że zespół wykorzystał ich dla zrobienia sobie reklamy. W każdym razie Jenny wygląda w tym czasie na bardzo zmęczoną, ma podkrążone oczy i łamią się jej włosy, jest bardzo blada. Collin, kolega Needy, umawia się na randkę z nią za namową Needy. Jenny obiecuje chłopakowi, że wyśle mu adres randki by sms. Z kolei Chip i Needy umawiają się na randkę z seksem. Wieczorem po raz pierwszy uprawiają razem seks. W tym czasie Collin jeździ autem w poszukiwaniu wskazanego adresu Jenny. W końcu odnajduje adres za miastem. Wchodzi do opuszczonego domu i tam rozmawia krótko z Jenny. Potem dziewczyna go rozszarpuje, aby wreszcie się najeść. Wraca po tym do zdrowia i kondycji.

Needy wracając od Chipa potrąca idącą drogą Jenny, tak jej się wydawało. W swoim łóżku zastała Jennyfer.

Zabójcze ciało

Jenny po spotkaniu z Ahmedem

Dochodzi między nimi do zbliżenia i pieszczot sprowokowanych przez Jenny, która była ubrana w rzeczy Needy i opowiada jej o sobie. Ostatnio bardzo się zmieniła. Właściwie od czasu wydarzeń mających miejsce po pożarze w Melody Lane. Muzycy zabrali ją nad skalne urwisko w pobliżu Diabelskiego kotła. Przywiązali ją do leżącego tam pnia drzewa, ale nie chcieli jej zgwałcić. Miała im posłużyć jako ofiara złożona demonom, aby mogli w końcu rozpocząć wielką karierę. Związali ją i odczytali tekst przysięgi. Następnie przestraszyli ją, że będą ją ćwiartować i Nikolai zamachnął się nożem. Rzeczywiście strasznie ja pociął, ale nie umarła. Kapela odjechała, a ona idąc do Needy z głodu rzuciła się na Ahmeda, młodego chłopaka, którego rozszarpała. Gdy się naje, jest niezniszczalna. Rani się na oczach Needy i rana szybko się zrasta. Needy wygania Jenny ze swojego domu, więc ta wyskakuje przez okno i znika bez szwanku.

Needy czyta w bibliotece o demonach. Dowiaduje się, że należy przebić serce demona, jeśli chce się go zniszczyć. Mówi o tym Chipowi, ale on jej nie wierzy. Mają iść razem na bal. Needy nie chce narażać Chipa, który oskarża ją o świrowanie. Podejrzewa swoją dziewczynę o popadanie w obłęd. Z książek Needy dowiedziała się, iż Nikolai sądził, iż

Zabójcze ciało

Jenny z obiadem: Chipem

Jenny jest dziewicą. Złożył ją w ofierze, ale ona nosi w sobie demona, gdyż nie była dziewicą. Chip pogniewał się na nią, gdyż uznał, że Needy już go nie kocha i dlatego nie chce z nim pójść na bal.

Podczas balu Needy wychodzi z sali, ponieważ coś przeczuwa. W tym czasie Chip idąc do szkoły na bal, spotyka Jenny, głodną Jenny z wypadającymi włosami. Okłamuje go w sprawie needy i zwodzi w stronę basenu. Gdy go dopada, na basen przybiega Needy. Walczy z Jenny, przebijając ją harpunem. Chip wykrwawił się w tym czasie i stracił przytomność, potem okazało się, iż zmarł. Z kolei Jenny ucieka a Needy za nią goni.

Zabójcze ciało

Needy ratuje Chipa

Dobrze wie, że demona można zabić tylko wtedy, gdy jest głodny. Dopada ją więc w jej domu. Jenny gryzie jNeedy, lecz jej nie zabija. Mimo przewagi siły Jenny udaje się ją przebić. Needy zabija ją. Gdy nagle do pokoju weszła matka Jenny, zastała makabryczną scenę. Wezwała policję i w ten sposób Jenny wylądowała właśnie w szpitalu dla skazańców.

Akcja wraca teraz do punktu wyjścia. W celi więziennej siedzi Needy. Dochodzi do wniosku, że nie chce spędzić reszty życia w tym miejscu. Oświadcza, iż posiadła część mocy demona, ponieważ Jenny ją ugryzła i niejako zaraziła. Dlatego nie ma problemu z wybiciem zakratowanych okien i metalowych drzwi. Wraca do Diabelskiego kotła, gdzie odnajduje wielki nóż, którym Nikolai zabił Jennyfer. Wyrusza autostopem na koncert Low Schoulder, zespołu przeżywającego swój wielki boom. Zabija wszystkich chłopaków z zespołu, dokonując zemsty za Jenny.

Recenzja

Film jest utrzymany w konwencji horroru i dreszczowca typu „Zmierzch” i „Oszukać przeznaczenie”. Spodoba się miłośnikom obu gatunków. Megan Fox (ur. 1986 r.) po rolach pięknych i miłych nastolatek („Transformers”)

Zabójcze ciało

Jeny zawisła nad ofiarą

wciela się tutaj w rolę wampa ociekającego krwią. Jest seksowna i bardzo groźna, czyli wiarygodna. Amanda Seyfried (ur. 1985 r.) z kolei zagrała brawurowo i jej kreacja nieco przyćmiewa Megan, chociaż obie grają rewelacyjnie. W kinie polskim Amanda jest znana przede wszystkim z roli w „Mamma Mia” (2008). Akcja filmu trzyma w napięciu, dobry wartki styl i tempo. Zdjęcia i muzyka na dobrym poziomie. Pomysł z demonami, przepraszam, z szatanem średni, podobnie jak z wampirami czy wilkołakami, ale cóż, taka teraz moda. Czy będzie druga część obrazu? Zależy kto tutaj miał być gwiazdą, jeśli Megan Fox, a ona zginęła, to drugiej części nie będzie.
Ocena za spójność gatunkową i za całość