Akismet to podstawowa wtyczka WordPress do walki ze spamem. Oczywiście, instalujemy ją na samym początku i trzymamy kciuki za jej rozwój. Problem jednak w tym, że współcześni pozycjonerzy dysponują potężnymi narzędziami „spamującymi”. Potrafią one dodawać dziennie po kilkaset wpisów do różnych stron i katalogów, aby „udawać zainteresowanie” treściami na pozycjonowanych stronach. Roboty addery – skrypty dodawarek – potrafią coraz więcej. Dlatego Akismet w wielu przypadkach już nie wystarcza.
Korzystanie ze skryptu WordPress dla bloga lub strony jest bardzo przyjazne dla użytkownika. W przypadku gdy tylko jedna osoba ma mieć dostęp do publikowania w nim postów (wpisów), standardowo okienko (checkboks) wyboru w Ustawienia/Ogólne Członkostwo – „Każdy może się zarejestrować” -> pozostawiamy puste.
Tak skonfigurowany blog (strona) pozostaje niewidoczny dla botów spamujących i dodawarek. Administrator stron z zaznaczoną opcją „Każdy może się zarejestrować” musi chcąc nie chcąc zainstalować jeszcze ze dwie lub trzy wtyczki, o których powiem krótko poniżej, by zabezpieczyć się przed niechcianymi artykułami linkującymi.
1. Role Scoper
To wtyczka przydzielająca role – zakresy treści, jakie może zobaczyć internauta i użytkownik. Opis i download wtyczki na wordpress.org.
W praktycznym działaniu można zobaczyć ją na stronie projektyedukacyjne.eu – aby czytać wpisy, należy być zalogowanym, ale strony można przeglądać bez problemów. Wtyczka ta pozwala także na tworzenie grup użytkowników podobnie jak Buddypress a jest darmowa. Po jej utworzeniu grupa użytkowników może czytać publikowane przez siebie wpisy, inni nie mają takich uprawnień.
2. SI CAPTCHA Anti-Spam
Wtyczka pokazująca kod CAPTACHA przy każdym logowaniu i zakładaniu kont nowych użytkowników. Przeciwdziała właśnie logowaniu się i dodawaniu artykułów przez dodawarki i spam boty. Opis i download wtyczki na wordpress.org.
Można aktywować plugin, aby sprawdzał formularz logowania, rejestracji, utraconych haseł itd.
3. Wypiekacz
Świetna polska wtyczka do WordPressa, której opis znajduje się na wordpress.org.
Można określić w nim wartości minimalne i maksymalne dla długości wpisu, ilości linków we wpisach czy komentarzach itd. Jeśli wpis nie spełnia określonych warunków, nie zostanie opublikowany.
4. No Comment Links
Wtyczka wyłącza automatyczny parsing linków w komentarzach i wyłącza je. Dokładny opis i download na wordpress.org.