Terra

Bajka/sc-fi

Terra
Akcja tej bajki 3D rozgrywa się na planecie Terra (pewnie niedaleko Pandory – patrz do opisu Avataru). Pazerni na jej dobra ludzie napadają na harmonijnie żyjących i toczących zwyczajne, pokojowe życie Terran. Podczas pierwszego ataku kolizji doznaje jeden z myśliwców atakujących z Jimem na pokładzie.

Terranka Mala zabiera go do siebie i udziela pomocy, podczas gdy jej ojca ludzie porywają na swój ogromny statek matkę. Terra nie ma dobrego powietrza dla ludzi, więc Mala stwarza namiot tlenowy dla Jima. Gdy on wyzdrowiał, podziękował jej i ruszył do swoich, przy okazji miał zbadać sprawę jej ojca, ale Mala podąża z nim. Podobnie jak w filmie Avatar, tak i tutaj pazerny na władzę i zwycięstwa dowódca Jima (zdjęcie trzecie) nakazuje inwazję na planetę i… wymordowanie tubylców.

Interpretacja

Bajka dla dzieci z mocnym przesłaniem, że słabszy zawsze przegrywa, nawet w kosmosie. Nie chcę podejrzewać, że ambicją autorów była próba odpowiedzi na pytanie, po co ludzie pędzą w kosmos? Szukają tam potencjalnych narodów do spacyfikowania, źródeł energii, bogactw naturalnych itd.? Być może chodziło o pokazanie, że nawet z potencjalnym wrogiem można żyć w zgodzie i przyjaźni. Tak, ta wiedza jest dzieciom przydatna, szczególnie w klasach gimnazjalnych. Czyli jest to bajka dla większych dzieci? Podobnie jak w „Avatarze” teoretycznie słabszy przeciwnik może okazać się silniejszy.