smród ze zlewu

  • 14 listopada 2013

Niestety, czasami się zdarza, że po wejściu do łazienki, czujemy przykry zapach. Wydobywa się on ze zlewozmywaka, rzadko kiedy z innego miejsca połączonego z rurą kanalizacyjną. Złącze pod wanną jest zwykle zatopiony wodą odpływającą z wanny a zlew to inna historia. W internecie czytałem wiele artykułów i porad. Niektórym gospodarzom i wystarczyło przepłukanie kranu kretem, innym rozkręcenie syfonu i przemycie go, a jeszcze innym przetkanie całego systemu rur. Osobiście zrobiłem wszystko, ale to nie pomogło… Sprawa okazała się jednak prosta, otóż przegniła część rurki chromowanej (to tylko źle świadczy o producentach części – syfonu) i opadła na dno syfonu. Rurka odprowadzająca zużytą wodę ze zlewu nie mogła być w związku z tym zanurzona w wodzie w syfonie, dlatego zapachy, gazy, odór z kanalizacji wydostawał się przez zlew.

Jeśli pod zlewozmywakiem nie ma szafki i syfon od czasu do czasu jest narażony na kontakt np. z wiadrem, może się zdarzyć ta sama usterka. Należy wówczas poprawić syfon tak, aby rurka odprowadzająca była w nim zanurzona. Narysowałem to zainteresowanym i życzę powodzenia w remontach.

Prawidłowy montaż syfonu - rurka ściekowa ze zlewu zanurzona w wodzie syfonu

Prawidłowy montaż syfonu – rurka ściekowa ze zlewu zanurzona w wodzie syfonu

montaż syfonu - rurka ściekowa ze zlewu nie zanurzona w wodzie syfonu

Zły montaż syfonu – rurka ściekowa ze zlewu niezanurzona w wodzie syfonu i odór z rur rozprzestrzenia się po całej łazience, domu (różowy kolor).

szczypce do rur

podczas rozkręcania syfonu korzystałem z narzędzia nazywanego: szczypce do rur