Polska – Chiny 3:1

• 27 listopada 2011

Polska – Chiny 3:1 (17:25, 25:20, 25:21, 25:19) Polacy wygrali, ale nie był to łatwy mecz. Pierwszy set przegrali do 17 i jest to materiał do analizy trenerskiej. Taka dekoncentracja może w przyszłości dużo kosztować. Chińczycy narzucili swój styl gry i dobrze się stało, że w drugim secie Anastasi zmienił Zagumnego na Żygadłę, to zmyliło rywali. Chińczycy grali bez respektu, jakby grali o wszystko, w turnieju spisują się przeciętnie.

Drugi set drużyna polska wygrała do 20, a trzeci do 21. Przez całe dwa sety 120% sił w ataku dawał z siebie Jakub Jarosz, to był jego mecz. Dobrze blokował Marcin Możdżonek i nieźle obijali chiński  blok Bartosz Kurek oraz Michał Winiarski. Słabiej wypadł debiutant Łukasz Wiśniewski, ale zastąpił go w trzecim secie Nowakowski.

Polska - Chiny 3:1

Polska - Chiny 3:1 - potrójny blok Polaków (foto: FIVB)

W czwartym secie Polacy szybko odskoczyli i narzucili swój styl gry. Przy stanie 11:4 trener Chin prosił o czas, ale niewiele to zmieniło. Druga przerwa techniczna była przy stanie 16:7 i zapowiadała łatwy sukces. Chińczycy jednak walczyli zaciekle i do stanu 18:14 zdobyli serię punktów. Polacy nie mogli przebić się z atakiem.

Polska - Chiny 3:1 - po ataku Michała Winiarskiego (foto: FIVB)

Anastasi poprosił o przerwę i potem Polacy ruszyli, prowadzili 20:14, 22:17. Chińczycy zaczęli popełniać błędy, a Bartosz Kurek łapał ich na pojedynczy blok. Po piłce meczowej Polacy wygrali 25:19. Skończył Jakub Jarosz. Brawo dla Kuby Jarosza – został najlepszym siatkarzem meczu.

Polska - Chiny 3:1 Kuba Jarosz - najlepszy zawodnik meczu (foto: FIVB)

Polacy zdobyli 3 punkty. Kolejny mecz zagramy jutro w Tokio z USA, potem z Egiptem.

Składy

Polska: Zagumny (3), Kurek (18), Bartman (3), Wiśniewski (4), Kubiak, Możdżonek (8), Ignaczak (libero) oraz Nowakowski (3), Winiarski (12), Jarosz (21) i Żygadło

Chiny: Bian Hongmin (12), Zhang Chen (11), Liang Chunlong (6), Zhong Weijun (14), Chen Ping (7), Li Runming (3), Ren Qi (libero) oraz Zhan Guojun, Yuan Zhi (1) i Song Jianwei (3)

Wyniki

Polska drużyna lideruje, ale najtrudniejsi rywale przed nią. Nominacje olimpijskie zdobędą trzy najlepsze reprezentacje.