naleśniki

Przez ostatnie miesiące prowadziłem „badania naleśnikowe”, aby ustalić najlepszy przepis na ciasto. Za każdym razem robiłem wg rad innego mistrza dla czterech osób i serwowałem, bacznie obserwując reakcje jedzących. Wreszcie stanęło na najlepszym przepisie na ciasto, chyba najprostszym i najsmaczniejszym, który poniżej zamieszczam i polecam.

Przepis na około 6 naleśników (dla 4-osób polecam podwójną porcję)

Do szklanki wsypujemy mąkę – 150g. Wsypujemy do głębokiej miski. Dodajemy szklankę mleka i około pół szklanki wody. Następnie wlewamy 2 łyżki oleju, dodajemy szczyptę soli i łyżeczkę cukru. Do tego wszystkiego wbijamy 2 jajka, jeśli malutkie, dajemy ich 3. Miksujemy wszystko razem – mikserem, blenderem, trzepaczką lub zwykłym widelcem podczas biwaku (potrwa to trochę dłużej).

naleśniki

naleśniki

smażenie naleśników

smażenie naleśników

Smażenie naleśników

Można stosować specjalną, płytką, patelnię do smażenia naleśników i placków – łatwiej je podrzucać i obracać. Rozgrzewamy patelnię na mocnym ogniu do momentu, aż skropiona wodą odparowuje ciecz natychmiast. Wówczas wlewamy ciasto chochlą i rozprowadzamy je, przechylając patelnię pod różnymi kątami,  po całej powierzchni. Dwie minuty później podglądamy ciasto – czy zbrązowiało. Jeśli tak, przewracamy je na drugą stronę, np. podrzucając.

naleśniki z serem

naleśniki z serem

Naleśniki z serem

Do dwóch kostek białego sera dodajemy cukier do smaku (z 5 łyżek) i śmietanę (dużo wg potrzeb), aby ser nie był zbyt gęsty, w takim przypadku naleśniki stają w przełyku… Zamiast śmietany można użyć jogurtu, do sera można dosypać pół łyżeczki cynamonu, jeśli lubimy.

Ciasto naleśnikowe

To ciasto naleśnikowe można używać do krokietów – bez cukru – a także do gofrów, z dodatkiem płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia. Po zmniejszeniu ilości płynów – mleka i wody można z niego zrobić racuchy albo opiekać w nim ryby… Bardzo smaczne i polecam 😉

PS. Wypróbowałem ponad 30 przepisów na ciasto naleśnikowe.