Lalka

Serial czy film?

„Lalka” Bolesława Prusa to wyśmienita, jedna z najlepszych powieści polskiego pozytywizmu i chyba wszech czasów.
Z jej treścią muszą mierzyć się uczniowie licealni, a że jej objętość jest dość spora, wielką atencją cieszą się filmy. Uczniowie szkół średnich mają do wyboru dwie produkcje, mianowicie:
„Lalka” w reż. Wojciecha Jerzego Hasa z roku 1968 oraz serial TVP „Lalka” w reżyserii Ryszarda Bera z 1977 roku. Obie ekranizacje są interesujące, pierwsza koncentruje się przede wszystkim na wątku miłosnym, druga z ogromną precyzją oddaje całość powieści i dla uczniów analizujących całą lekturę na zajęciach jest to pozycja bardziej użyteczna – w zasadzie nie trzeba czytać książki (…) W historii polskiej kinematografii jest wiele filmów powstałych w oparciu o literaturę. Jakkolwiek „Lalka”, „Krzyżacy”, „Potop”, „Quo vadis” i „Chłopi” to cztery najdłuższe powieści kanonu lektur szkolnych zekranizowanych z ogromną pieczołowitością i zgodnością z książką. Należy polecać je jako element programu wszystkim stacjom TV i do oglądania zainteresowanym lekturą uczniom.

W latach powstawania, film i serial „Lalka” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mediów i społeczeństwa. Podobnie jak przed kilkoma laty polskie ekranizacje „Pana Tadeusza”, „Zemsty”, „Ogniem i mieczem” czy „Quo vadis” wywoływały publiczne zainteresowanie, organizowano plebiscyty i konkursy radiowe, telewizyjne, widzowie doradzali reżyserom, kogo najchętniej by widzieli w różnych rolach, tak też było głośno swego czasu, gdy powstawała „Lalka” W.J. Hasa, a później serial R. Bera. Obsada obu filmów była wręcz gwiazdorska.

„Lalka” B. Prus – opracowanie

M. Dmochowski/ Wokulski/1968

J. Kamas/ Wokulski/1977

B. Tyszkiewicz/Łęcka/1968

M. Braunek/Łęcka/1977

T. Fijewski/Rzecki/1968

B. Pawlik/Rzecki/1977

Oba filmy robią wielkie wrażenie kreacjami aktorskimi. Wyżej zostały przedstawione fotosy z obu filmów, a na nich wielkie gwiazdy polskiego kina, filmu i teatru.

„Lalka” B. Prus – opracowanie