Jak być idealną parą – 15 rad

1. Kochajcie się nawzajem za to, jacy a nie kim jesteście. Los łączy ze sobą ludzi o różnym wykształceniu, charakterze, wieku czy wyznaniu, a także o różnej liczbie zer na koncie. Jeżeli do siebie pasujecie, dobrze wam razem, oznacza to, że nic więcej nie jest ważne.
 2. Wypracujcie wspólne wartości ważne dla was i waszego związku. To ważne, aby w wielu zasadniczych kwestiach życiowych mieć podobne zdanie, wyznawać podobne prawdy. Aby tego dokonać, należy często poważnie ze sobą rozmawiać bez krytykanctwa i zamieniania wszystkiego w żart.
 3. Nie musicie lubić tego samego, najważniejsza jest miłość, czyli to, co nosicie dla siebie w sercu. Inne sprawy i nawyki dopasujecie i dogracie z czasem. Nie przesadzajcie z asertywnością i jednomyślność ma być umiarkowana, bo przecież każdy mimo wszystko chce mieć „własne powietrze do oddychania”.
 4. Nie możecie przeszkadzać sobie w szkole czy w pracy, a także w spełnianiu swoich życiowych pasji. Wielu ludzi pod wpływem miłości porzuca obowiązki lub wypełnia je byle jak. Takie podejście źle się kończy: można „wylecieć ze szkoły lub pracy”, a tego nie chcecie.
 5. Kochający się i lubiący ludzie szanują zdania partnera, partnerki. Warunkiem koniecznym jest wsłuchiwanie się w to, co mówi druga strona. Apodyktyczność i tyrania zniewalają człowieka. Gdy zdiagnozujecie taki przypadek w waszym związku, szybko się rozpadnie. Dlatego słuchajcie uważnie, co mówi drugie.
 6. Celebrujcie wspólne okazje do radości i pomagajcie sobie nawzajem rozwiązywać problemy. Różnie w życiu się zdarza, raz przynosi ono szczęście, innym razem zmartwienia. Warto zauważać i doceniać miłe chwile, aby wspólnie cieszyć się, bo razem lepiej ono smakuje. Natomiast porażki łatwiej znieść, gdy ma się wsparcie ukochanej osoby.
 7. Nie próbujcie na siłę siebie wzajemnie zmieniać. Wiele par rozpada się właśnie z tego powodu, że jedno nachalnie chce przemieniać drugie. Mimo że robicie to zwykle z miłości i bezinteresownie, to w wielu przypadkach w takich okolicznościach dochodzi do porażek, waśni i utraty własnej wartości. Jeśli już musicie coś w partnerze czy partnerce zmienić, rozłóżcie to na lata a nie na godziny.
8. Bądźcie dla siebie wyrozumiali i tolerancyjni. Należy szanować styl ubierania się partnerki, partnera, przyzwyczajenia kulinarne i inne zamiłowania. Nie da się wszystkiego jednolicić. Można zmuszać ją czy jego, aby jedli to, co lubi drugie, ale to się nazywa szantaż emocjonalny. Prowadzi często do porażek.

love_story02
9. Nie kłóćcie się z byle powodu i poznajcie słowo: kompromis. Polega ono na tym, że pomimo swojego zdania jesteśmy skłonni przyznać rację drugiej stronie i wycofać się z dyskusji, aby nie eskalować, podgrzewać konfliktu. Kłótnie niszczą nić porozumienia i ranią.
10. Mówcie sobie komplementy i trzy słowa: proszę, dziękuję, przepraszam. Są one potrzebne każdemu, ale nie przesadzajcie, bo „przesłodzicie wasz związek”. Dawajcie też sobie sygnały, że nie tylko podobają się wam opinie i poglądy, charakter partnera, partnerki, ale też ich fizyczność.
11. Szanujcie wzajemnie prywatność kochanej osoby i czas spędzany osobno. Często się zdarza, że pomimo wspólnych zainteresowań partner ma ochotę np. na łowienie ryb a partnerka woli grać w tym czasie w tenisa czy oglądać ulubiony serial. Kilka chwil odosobnienia podnosi rangę związku. Fajnie jest potęsknić chwilę, aby potem wracać do siebie ze zdwojonym uczuciem.
12. Pracujcie nad wzajemnym zaufaniem. Ono nie pojawia się od razu i nie jest nam dane wraz z miłością czy przyjaźnią. Przysłowie mówi, że trzeba dużo soli zjeść, aby nawzajem się poznać – tak samo jest z zaufaniem. Długo na nie pracujemy a tracimy w jednej chwili. Starajcie się tego unikać.
13. Nadmiar powagi zawsze i wszędzie, o każdej porze dnia i nocy nie sprzyja rozwijaniu związku. Ważne jest też zabawa i luz. Czasami jedno powie coś nieprzemyślanego w formie żartu, ale drugie tego nie zrozumie i powstaje konflikt. Dlatego dajcie sobie jakiś margines humoru czy tolerancji.
14. Fajnie jest, gdy poznajemy partnera, partnerkę z dalszą rodziną i/lub ze znajomymi, których cenimy. Od czasu do czasu dobrze jest wyjść do ludzi, ale pod warunkiem, że oni akceptują wasz związek i nie są toksyczni z byle powodu, wytykając wam wady, kłócąc się z wami itp.
15. Róbcie sobie niespodzianki i nie popadajcie w rutynę. Suspens czy zaskoczenie to dobry znak, że para wspaniale się rozumie. Zaskocz go na urodziny czy ją z jakiejś innej okazji, zaproś na kolację przy świecach lub wypad za miasto. To również wzmacnia związek.