Gran Torino

Gran Torino to auto, o którym zawsze marzył Kowalski (C. Eastwood) były pracownik fabryki samochodów, a teraz patrzy na nie stojące w garażu, od czasu do czasu poleruje je i dopieszcza. Jest starszym mężczyzną opuszczonym przez rodzinę, dziadkiem,

Film/obyczajowy

Gran TorinoGran Torino
który nie daje sobie pomóc, chce jak najdłużej cieszyć się z samodzielności. Nie myśli o starości, przesiaduje z puszką piwa na ganku.

Jego sąsiadami stają się imigranci z Azji i Kowalski nie chce się z nimi poznawać. Jest rasistą…. Sam ich widok go denerwuje. Jednak jeszcze bardziej w stan agresji wprowadzają go młodzi gangsterzy napadający skośnookich sąsiadów i wobec gangów jest stanowczy, wychodzi przed dom z bronią w ręku, pokazując, że nie ma żartów – zdjęcie pierwsze. Mimo niechęci daje się zaprosić na przyjęcie do Hmongów i powoli zaprzyjaźnia się z ich młodym synem zastraszanym przez lokalny margines.

Interpretacja

To film o człowieku twardo broniącym przestrzegania prawa. Mimo wieku, który sprawia, iż ludzie ignorują go, a młodzi gangsterzy głupio się uśmiechają, Kowalski jest w stanie bronić swoich racji. Ma odwagę i nie poddaje się, nie odpuszcza, bo ma kilka zasad w życiu i nabitą broń. Nie waha się oddać życia w słusznej sprawie. A mógł nie wtrącać się w cudze sprawy, nie pomagać, pić piwo do późnej starości, ale nie… Postawa bohatera Eastwooda jest dobrze znana z wielu poprzednich jego filmów, nic nowego więc. Od lat wysyła sygnały, że należy przestrzegać prawa i przeciwstawiać się złu.