Filmy 2009, podsumowanie

Filmy 2009, podsumowanie


Miniony 2009 rok obfitował
w premiery filmowe, lepsze i gorsze. Spośród sporej ilości wybrałem 20 obrazów, aby krótko dokonać ich recenzji. W przedstawionych recenzjach filmów z roku 2009 skupiam się na kilkuzdaniowej zawartości dzieła i interpretacji, czyli próbie ustalenia, w jaki sposób na dany film można patrzeć.W filmie „Obcy kontra Predator 2” (2007) scenarzyści wymyślili teorię, jakoby obcy predatorzy – łowcy hodowali na Ziemi ludzi jako karmę dla obcych – tych z serii „Alien” z podwójną, wysuwaną szczęką i kwasem w żyłach zamiast krwi. Robili tak dlatego, aby od czasu do czasu wpaść na Ziemię i zapolować na obcych, predatorzy w ten sposób przechodzili swoją inicjację w dojrzały świat. Ba, w serii „Matrix’ów” (1999-2003) ludzie są nazywani przez agenta Andersona zwykłymi śmierdzącymi pasożytami, robakami, które niszczą planetę i doprowadzą w końcu do jej zagłady. W „Apocalypto” (2006) i „10,0000 BC” (2008) widzieliśmy zmierzch cywilizacji Majów i proces wchłaniania mniejszych plemion ludzkich przez większe i silniejsze nacje, czyniące z innych swoich niewolników. Motywy te w zmienionej postaci pojawiają się w 2009 roku w filmach sc-fi i bajkach, nie tylko w obrazach amerykańskich. Tym razem Ziemianie są predatorami i obcymi najeżdżającymi obce światy.

Być może żywotność tych wątków jest wywołana świadomością rozwoju cywilizacji technicznej, której celem jest jak zwykle polepszanie życia człowieka na ziemi, ale tak naprawdę nie wiadomo, dokąd ona nas zaprowadzi. Pomimo informatyzacji życia nadal trwają walki plemienne, ludzie zabijają ludzi tutaj na Ziemi i czynią niewolnikami słabsze narody. Z jednej strony panujemy nad światem Simsów, tworzymy avatary i surogatów, otaczamy się najnowszą technologią („Ja, robot” – 2004), a z drugie strony pokazujemy, że tak naprawdę do życia potrzebujemy tylko akceptacji i miłości drugiego człowieka, przyjaźni.

Wizja katastroficznego końca świata przeplata się w filmie 2009 roku z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, jacy byliśmy przed laty, co zmieniło się w człowieku, czy aby nie przeżył już jakiegoś kataklizmu, totalitaryzmu i na ile się zmienił? W gruncie rzeczy dąży on cały czas do jednego celu, rajskiego świata pozbawionego przemocy i codziennych problemów. Zupełnie jak w bajce i jak w/na Pandorze…Ponoć kiedyś ludzie żyli w takim świecie, ale… Czy stykając się z rajem, człowiek jest w stanie go zidentyfikować?

Predator kontra obcy

10000BC

10000BC

Apocalypto

Avatar

Film polski 2009 r.

Film polski w 2009 roku przyniósł kilka rewelacyjnych pomysłów kompozycyjnych („Wojna…”, „Rewers”, „Tatarak”, „Dom zły”, „Generał Nil” i inne) i genialnych wprost ról (Szyc, Buzek, Janda, Jakubik, Damięcki). Tematycznie trwa korzystanie z wątków rozliczeniowych dotyczących XX wieku. Poza tym światem ważnych dylematów historycznych i moralnych są obrazy czysto rozrywkowe („Kochaj i tańcz”, „Miłość na wybiegu”, „Ostatnia akcja” i inne). W wielu recenzjach czytałem o naśladownictwie w polskim kinie, tworzenie kalki z amerykańskich produkcji, ale… Jeśli idzie o jakość techniczną, zdjęcia, scenografię, choreografię, muzykę i konstrukcję fabularną scenariuszy, to nie mam nic przeciwko takiemu kopiowaniu. Hollywood to bardzo dobre wzorce do naśladowania.

Filmy ostatnich lat

Ja robot

Ja, robot

Dzień świra

Dzień świra

Ondskan

Ondskan

Most do Terabithii

Most do Terabithii

Hero

Hero

Big fish

Bigfish

Do filmów pierwszej dekady XXI wieku będę w przyszłym roku polecał obrazy: „Dzień świra”
(Polska, 2002 r.) z Markiem Kondratem, a także jego kontynuacja „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (Polska, 2006 r.), „Wielka ryba” (USA, „Big fish” 2003 r.) z Ewanem McGregorem i Albertem Finneyem, „Hero” (Hongkong, „Ying xiong” 2002 r.) z Jetem Li i Tony Leung Chiu Wai, „Most do Terabithii” (USA, 2007 r.) z Joshem Hutchersonem i Annasophią Robbem, Zło („Ondskan”, Szwecja 2003 r.) z Andreasem Wilsonem i Henrikiem Lundstromem, Ja robot (2007) z Willem Smithem, a także przedstawiony film „Zapaśnik”.PS. W większości zdjęcia z filmów pochodzą z portalu stopklatka.pl – który polecam.