Ćwiczenia mózgu – 4

Jest ogromna liczba gier rozwijających mózg. Są zwykle grupowane w zakładkach na stronach www z grami jako „gry logiczne” lub popularnie zwane właśnie: „łamigłówkami”. Ich najważniejszą cechą jest stawianie mózgowi pytań, na które on musi odpowiedzieć. Najprostszymi zadaniami są prasowe krzyżówki umieszczane w magazynach i prasie codziennej.

4. Łamigłówki

Te ostatnie są najprostsze i zrób sobie test, na ile haseł jesteś w stanie odpowiedzieć. Wymagają one nie tylko znajomości z różnych dziedzin, ale też selekcji informacji, ponieważ hasła poziome muszą zgadzać się z pionowymi w pewnych punktach styku.

Wspaniałym treningiem mózgu angażującym do pracy różne jego strefy i ludzkie zmysły są puzzle. Musisz zbudować obraz podstawowy z małych wycinków, a przez to próbujesz radzić sobie z zadaniami typu: jaką strategię rozwiązania wybrać – można zacząć od rekonstrukcji punktu centralnego obrazu, brzegów, postaci, kolorów i innych cech charakterystycznych. Ponadto dotykasz puzzli i próbujesz je dopasowywać, trenując swoją wyobraźnię przestrzenną, uczysz się systematyczności, klasyfikacji, planowania działań, cierpliwości, spostrzegawczości, dokładności i wyrabiasz w sobie wiele innych ważnych cech. Wszystkie trudności pokonywane przez mózg są dla niego wielkim sukcesem.

Zagraj w Sudoku - doskonałą grę ćwiczącą mózg

Zagraj w Sudoku – doskonałą grę ćwiczącą mózg

Podobnie pożyteczne gry logiczne to Sudoku czy Master Mind. W Sudoku masz wielki kwadrat złożony z 9 mniejszych: w każdym musisz poukładać 10 cyfr (0-9) w taki sposób, aby w kolumnach i wersach całego wielkiego kwadratu nie powtórzyły się. W Master Mind z kolei odgadujesz cyfry zamknięte niczym szyfr. Program lub druga osoba, z którą grasz, informuje Cię białymi i czarnymi pionkami, czy wybrane przez Ciebie pionki są właściwego koloru i na właściwym miejscu.

Zagraj w Master Mind - doskonałą grę ćwiczącą mózg

Zagraj w Master Mind – doskonałą grę ćwiczącą mózg

Takie zadania dla mózgu bywają wielkim wyzwaniem, ale z czasem możesz zauważyć, że sprawiają mu ogromną frajdę. Możesz wówczas zwiększyć poziom trudności: większe obrazy i większa ilość puzzli (np. 1000), mniej cyfr zapisanych na karcie w Sudoku i więcej kombinacji w Master Mind – np. większa ilość kolorów pionków i włączenie do gry pustych pól.

Ćwicz pamięć

memory_training