Collateral

Collateral (Zastaw) to angielski 4-odcinkowy serial kryminalny emitowany na początku roku przez BBC Two a teraz dostępny na netflix.com. Carey Mulligan wcieliła się w rolę policjantki śledczej Kip Glaspie dążącej do rozwikłania zagadki śmierci studenta Abdullaha, emigranta z Syrii. Dorabia on jako kurier w pizzerii. Widzimy go w pierwszych scenach, gdy zostaje wysłany pod wskazany adres z pizzą. Mimo iż to nie jego kolejka i teren dostaw, los włącza go w akcję. Wyraźnie młoda dyspozytorka zmusza go, grożąc wyrzuceniem z pracy, aby wypełnił to zlecenie.

Collateral akcja

Następne dwie sceny pokazują go, jak wieczorem wchodzi do mieszkania rozdrażnionej kobiety z niemowlakiem na ręce. Zostawia jej pizzę i wychodzi, ona zagląda do wnętrza pudełka. Gdy nie znajduje w środku pożądanego elementu, rzuca pizzę na podłogę. Wychodzącego z bloku Abdullaha zabija zaczajony w pobliżu bandyta, jak się później okaże… snajper(ka).

Kip radzi sobie z największym cwaniakiem potrafiącym omotać służby specjalne i zniszczyć każdego. (foto: BBC)

Postać grana przez Carey Mulligan ma cechy bohaterki Frances MacDormand z Fargo (1996) – klasyki gatunku. Więc oprócz tego, że jest w zaawansowanej ciąży, dysponuje nieprzeciętną inteligencją i zdolnością dedukcji, jest uparta i konsekwentna, bezkompromisowa i odważna, skuteczna i wrażliwa.

Oczywiście ma przeciwko sobie większość pokazanych na ekranie mężczyzn, którzy są mniej świadomi swoich zadań oraz mniej utalentowani, skupieni na karierze i aplauzie publiczności, a przede wszystkim przestraszeni konsekwencjami wychodzącej na jaw prawdy.

Ciekawe wątki

Kip koncentruje się na niewidzialnych dla śledczych wątkach i prze do celu. Jej pojawienie się jako dowodzącej sprawą zabójstwa budzi uśmiech politowania u współpracowników i szefa. Kip przez lata pracowała jako nauczycielka. Po kilku decyzjach zaczynają oni patrzeć na sprawę oczami partnerki, przełożonej, podwładnej. Budzi respekt opanowaniem i mądrością.

Czy płeć i ciąża ratują jej życie? Śledczy mężczyzna zbliżający się do odkrycia prawdy mógłby „dostać kulkę”? Przynajmniej taki bywa najczęściej schemat thrillerów. Trudno sobie wyobrazić ciężarną policjantkę jako ofiarę najbardziej zwyrodniałych bandziorów. To byłby horror.

Być może wśród wielu wątków serialu najważniejsze są elementy dotyczące polityki rządu UK wobec emigrantów z Bliskiego Wschodu? (foto: BBC)

W serialu jest pokazany warsztat pracy brytyjskiej policji śledczej, a więc nowe dla polskiego widza procedury badania miejsca zbrodni w kombinezonach i maskach. Aby nie zatrzeć śladów przestępstwa. Proces podległości i współpracy podczas śledztwa różnych służb też można podziwiać. Jest tu kilka wątków, o jakie można by wzbogacić niejeden film akcji.

Poznajemy nieodpowiedzialnych policjantów, przekupnych lub zastraszonych zwykłych obywateli, środowisko i problemy emigrantów. Widzimy kobietę żołnierza – snajperkę, jej traumatyczne przeżycia wojenne i toksycznego szefa gwałciciela. Nie brakuje wysokich urzędników państwowych na czele z radnym Londynu czy wysokich funkcjonariuszy wywiadu.

Mozaikę postaci wzbogaca kobieta pastora kościoła anglikańskiego – lesbijka współżyjącą z dziewczyną przebywającą na Wyspach nielegalnie. Poznajemy też jej biskupa geja. Jak się okazuje jednak wątkiem głównym jest praca służb specjalnych w zakresie polityki emigracyjnej UK.
Film poruszający bardzo ważne kwestie społeczne z dwiema świetnym kreacjami aktorskimi kobiecymi