J. C. Chandor napisał scenariusz i wyreżyserował kino (2011) obnażające system myślenia Amerykanów, ale też odkrył prawdę o rynku finansowym. Akcja dzieła rozgrywa się na chwilę przed wybuchem kryzysu na Wall Street. Kevin Spacey wcielił się w rolę Sama Rogersa, dyrektora zarządzającego grupą maklerów i brokerów. Jego podwładny, mądry i stateczny Eric Dale (w tej roli Stanley Tucci) staje się jednym z wielu bezrobotnych, ponieważ firma przeprowadza redukcję. W ostatnich tygodniach próbował rozgryźć pewne nieprawidłowości.
Firma multimilionera Johna Tulda (w tej roli Jeremy Irons) obracała papierami wartościowymi. Obrazowo można powiedzieć, że maklerzy skupowali i sprzedawali ogromne pakiety, transze akcji różnych podmiotów gospodarczych. Prowadzili transakcje wiązane typu: szukam kupca na 200 tys. akcji a w tym 25% akcji bardzo atrakcyjnych spółek, 25% słabszych ale wartościowych, pozostała część natomiast to przeciętniaki lub papiery bardzo słabe. Zainteresowani kupnem tych najlepszych akcji musieli nabywać także te niewiele warte.
Dale odkrył pewną prawidłowość, a mianowicie, że są okresy, dni, w których ich firma balansuje na krawędzi opłacalności. Wyliczył, iż lada dzień nastąpi załamanie rynku, a oni zupełnie stracą płynność finansową i zbankrutują. Na zwołanym natychmiast, nocną, zebraniu Tuld nakazuje Rogersowi natychmiastową wyprzedaż wszystkich papierów i zakazuje dokonywania zakupów. To z pewnością musi odbić się negatywnie na całym rynku i doprowadzi do kryzysu gospodarczego.
„Chciwość” pokazuje prawdę o rynku finansowym USA. Jest tam wiele firm brokerskich zajmujących się w sumie kreowaniem wartości bez pokrycia. Handlują one między sobą papierami wartościowymi, podwyższając sztucznie ich wartość. W ten sposób bogacą się jednostki, a bankrutują zwykli ludzie, firmy, kraje i odbija się to negatywnie na gospodarce świata. Z rozmów bohaterów wynika, że Amerykanów zupełnie nie interesuje świat i prawda, ale wygodne i dostatnie życie. Jest to życie z reguły ponad stan możliwości finansowych. Nie tylko zatem ukazani na filmie maklerzy i zarabiający miliony ich szefowie są chciwi, oni właśnie czerpią zyski z chciwości całego społeczeństwa. To bardzo, cóż, prawdziwy ekonomicznie film. Za życie ponad stan Amerykanów płaci gospodarka całego świata. Amerykanie mogą przeglądać się w tym filmie jak w lustrze, ale czy wyciągną wnioski?
Warto ten film obejrzeć także dla występujących w nim gwiazd: Kevin Spacey, Jeremy Irons, Zachary Quinto, Paul Bettany, Simon Baker, Demi Moore, Mary McDonell i inni.