22 kule

Film/kryminał/2010/Francja
Obsada: Jean Reno jako Charly Matteï, Kad Merad: Tony Zacchia, Marina Foïs: Marie Goldman, Jean-Pierre Darroussin: Martin Beaudinard i inni.
reżyseria: Richard Berry
scenariusz: Richard Berry, Alexandre de La Patellière

Mattei jest głową mafii, starym człowiekiem, który przez lata trząsł całą Marsylią. Od kilku lat jednak zrezygnował z działalności, wycofał się a interesy przejął Zacchia. Obaj przyjaźnią się od dzieciństwa. Nie było ono łatwe i miłe. Pochodzili z patologicznych, rozbitych i biednych rodzin. Spotkali się w przytułku, gdzie Mattei zasłynął z bezwzględności wobec silniejszego nowego kolegi. Każdy z nich miał ulubiony program telewizyjny. Tego dnia, gdy program miał oglądać Mattei, do sali wszedł jakiś przerośnięty młokos. Bez pytania przełączył kanał tv. Charly włożył, wbił mu na głowę stary odbiornik telewizyjny przyniesiony gdzieś z piwnicy. Warto było więc mieć w nim przyjaciela a nie wroga. Gdy chłopcy dorośli, przysięgli sobie przyjaźń do grobowej deski. Razem napadli i zabili ojca mafii, aby potem przejąć jego interesy. To była jednak stara historia, współcześnie Mattei jest emerytem.

tego nie mógł przeżyć

Obraz zaczyna się sceną, gdy na parkingu naziemnym Mattei opuszcza auto, aby odprowadzić do przedszkola swojego wnuka. Z zaparkowanego nieopodal samochodu wychodzi kilku zamaskowanych mężczyzn. Podbiegają do Mattei i wyładowują magazynki swoich karabinków i pistoletów. Mężczyzna upada i wygląda na to, że nie ma szans na przeżycie, bowiem sprawcy niemal wyroku na nim stali dość blisko niego i niemożliwe jest, aby nie trafili śmiertelnie. A jednak. W szpitalu chirurdzy wydobywają z ciała Mattei tytułowe 22 kule. Pacjent przechodzi okres rekonwalescencji, aby potem wrócić do domu. Odwiedzają go dawni przyjaciele i Zacchia. Ten ostatni prowadzi teraz interesy na wielką skalę, przerósł fortuną Mattiego i ma koneksje w świecie polityki. Spotyka się z decydentami i opłaca się im. Zdobywa pieniądze w tradycyjny sposób. Kierowana przez niego organizacja handluje bronią, nieruchomościami, ściąga haracze, słowem trzęsie całym regionem. Dodatkowo także Zacchia wszedł w rynek narkotyków, o czym nie ma pojęcia Mattei.

Z policjantką, której mafia zabiła męża

Z policjantką Marie, której mafia zabiła męża

Zaufani przyjaciele Mattei o arabskich korzeniach przyłapują jednego z ludzi Zacchia. Okazuje się, iż był on świadkiem przygotowania napadu na Charly’ego i byli to ludzie Zacchia. Mattei każe puścić więźnia wolno, nie ma też zamiaru mścić się na Zacchii. Krótko jednak po tych wydarzeniach ginie jego przyjaciel, który przesłuchiwał złapanego członka mafii. W dodatku ludzie Zacchii zabili go w nieludzki sposób, przywiązali do ziemi, ranili i potem zaszczuli go psami. Tego było Mattei za wiele. Przybył na spotkanie urodzinowe mafiozów, których znał bardzo dobrze, przedtem służyli jemu. jednego z nich zastrzelił, innym zapowiedział, że nie znają dnia ani godziny, gdy po nich przyjdzie…

Mattei z wnukiem

„22 kule” to kryminał sensacyjny z kolejną kreacją Jeana Reno podobną do Leona z filmu „Leon zawodowiec”. Nie jest to już głupawy ale skuteczny płatny zabójca. Mattei to wkurzony emeryt, który kiedyś nie wahał się mordować ludzi. Na starość jednak pragnie spokoju i cienia. Nie może cieszyć się życiem, ponieważ jego były wspólnik knuje przeciwko niemu. Mimo wszystko boi się reakcji Mattei, gdy dowie się o zaangażowaniu Zacchii w rynek narkotyków. Kreacja Reno przekonywująca, choć trudno uwierzyć w fakt, że miał w sobie 22 kule i żadna z nich nie zakończyła jego życia. Film raczej telewizyjny z przeciętnym scenariuszem i bez wielkich kreacji czy fajerwerków.

Przeciętny scenariusz